لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

ائتلاف سعودی می‌گوید در حمله حوثی‌ها به فرودگاه ابها در جنوب عربستان یک هواپیما آسیب دید


تصویر از فرودگاه ابها در جنوب عربستان سعودی - آرشیو
تصویر از فرودگاه ابها در جنوب عربستان سعودی - آرشیو

ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی که در یمن درگیر جنگ است، می‌گوید که در یک حمله حوثی‌ها به فرودگاه ابها در جنوب عربستان سعودی یک فروند هواپیمای غیرنظامی دچار آتش‌سوزی شد.

به نوشته رویترز، این خبر را رسانه دولتی عربستان سعودی در روز چهارشنبه ۲۲ بهمن گزارش کرد.

جنبش حوثی ها که ایران حامی آن است، به طور مرتب با استفاده از پهپاد و موشک، حملاتی را علیه عربستان سعودی انجام می دهد که ریاض می‌گوید بسیاری از آنها را رهگیری و خنثی می کند.

پیشتر نیز فرودگاه ابها هدف حمله حوثی ها قرار گرفته بود. این فرودگاه حدود ۱۲۰ کیلومتر از مرز یمن فاصله دارد.

ائتلاف نظامی عربستان سعودی در بیانیه ای گفته است که تلاش برای هدف گرفتن فرودگاه ابها یک جنایت جنگی است و جان مسافران غیرنظامی را به خطر می اندازد. بیانیه ائتلاف افزوده است که هواپیمایی که هدف قرار گرفت در زمان حمله روی زمین بود و آتش‌سوزی نیز مهار شد.

حوثی‌ها به این گزارش واکنش فوری نشان ندادند. پیشتر نیز در روز چهارشنبه، ائتلاف سعودی گفته بود که دو پهپاد مسلح را که حوثی ها به پرواز در آورده بودند، رهگیری و منهدم کرده است. ائتلاف سعودی همچنین روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز از رهگیری پهپادهایی که حوثی‌ها به سوی عربستان سعودی پرتاب کرده بودند، خبر داده بود.

مقامات سازمان ملل متحد قصد دارند با احیای مذاکرات صلح، به جنگ در یمن پایان دهند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه، شامگاه یکشنبه ۱۹ بهمن با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی عمیق ایالات متحده از حملات مداوم حوثی‌ها، گفت: «ما از حوثی‌ها می‌خواهیم از فعالیت‌های برهم‌زننده دست بردارند و تعهد خود نسبت به تعامل سازنده با تلاش های گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل [در امور یمن]، را نشان دهند.»

XS
SM
MD
LG