Pentagon spokesman John Kirby speaks during a briefing at the Pentagon in Washington, Friday, April 9, 2021. (AP Photo/Susan…
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده و در مورد آنچه «حرکت‌های آزارنده قایق‌های تندروی سپاه پاسداران» نامید، گفت آن‌ها نوعی تهدید و خطری جانی محسوب می‌شوند و هشدار داد که هرگونه خطای محاسباتی می‌تواند شرایط را از حالت عادی خارج کند که برای «امنیت هیچکس، سودمند نیست.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در کنفرانسی که به شکل مجازی با خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که در توئیتر این بحث مطرح شده که این قایق‌های سپاه فقط تندرو هستند و قایق تندرو مگر ترس دارد، گفت: این در مورد هراس از حمله قایق‌‌های تندرو نیست، در مورد حفاظت از نیروها، دارایی‌ها و کشتی‌هایمان است و این که این فعالیت‌های آزارنده می‌تواند تهدیدی تلقی شود.

جان کربی افزود: همان‌طور که گفتم، می‌تواند به خطای محاسباتی منتهی شود که شرایط را از حالت عادی و به شکلی خارج می‌کند که برای امنیت هیچ‌کسی سودمند نیست. این قایق‌ها مسلح هستند. من کارشناس نیروی دریایی سپاه پاسداران نیستم ولی این قایق‌ها مسلح هستند و می‌توانند خسارت ایجاد کنند و بسته به این که فرمانده آن‌ها چطور از آن‌ استفاده کند، خطر جانی برای نیروهای ما و کشتی‌های ائتلافی محسوب می‌شوند.

سخنگوی پنتاگون گفت: نمی‌شود به راحتی از آن گذشت. مسئله ترس نیست، مسئله دفاع از خود و واضح بودن در این است که ما حق دفاع از خود را در آب‌های بین‌المللی داریم.

سخنگوی پنتاگون یک روز پیشتر اعلام کرد حدود ۱۳ قایق تندروی سپاه پاسداران با زیرپا گذاشتن قوانین حفظ سلامت و امنیت در آب‌های بین‌المللی به شناورها آمریکایی نزدیک شدند و پس از شلیک ۳۰ تیر هشدار، به حرکت خطرناک خود پایان دادند.

Pentagon spokesman John Kirby speaks during a media briefing at the Pentagon in Washington, Monday, May 3, 2021. (AP Photo…
پنتاگون: ۱۳ قایق سپاه دوشنبه پس از ۳۰ بار شلیک هشدار کشتی‌های آمریکایی، به حرکت خطرناک خود پایان دادند
جان کربی سخنگوی پنتاگون اعلام کرد روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، حدود ۱۳ قایق تندروی سپاه پاسداران با زیرپا گذاشتن قوانین حفظ سلامت و امنیت در آب‌های بین‌المللی به شناورها آمریکایی نزدیک شدند و پس از شلیک ۳۰ تیر هشدار، به حرکت خطرناک خود پایان دادند.