The Foreign Minister of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan Al Saud, left, and the Austrian Foreign Minister Alexander…
کنفرانس خبری وزيران خارجه اتریش و عربستان سعودی، روز سه‌شنبه در وین

وزیر خارجه عربستان سعودی با تاکید بر این که ریاض، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری آینده ایران، را بر اساس عملکردش قضاوت خواهد کرد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را تصمیم گیرنده اصلی در ایران دانست.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه یکم تیر در گزارشی نوشت که فیصل بن فرحان آل سعود که در وین به سر می‌برد،‌ در یک کنفرانس خبری گفت: «از دیدگاه ما، سیاست خارجی در ایران از سوی رهبر نظام هدایت می‌شود و از همین رو ارتباط و نحوه ارتباط ما بر اساس وقایعی است که روی می‌دهد و ما دولت جدید را فارغ از این که چه کسی رئیس آن باشد، بر این اساس قضاوت می‌کنیم.»

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین گفت از بابت پرسش‌های بدون پاسخ مانده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن رد اورانیوم در برخی سایت‌های ایران «بسیار نگران» است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار کرد. به گزارش رویترز، وزارت خارجه عربستان در توئیتی در همین رابطه نوشت:‌ «در این دیدار اهمیت قراردادن مکانیسم‌های ضروری برای بازرسی سریع و جامع از تمامی سایت‌های هسته‌ای ایران، مطرح شد.»

پیشتر شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش کرده بود عربستان سعودی و سوریه به عادی‌سازی روابط دوجانبه نزدیک شده‌اند. منابع آگاه به شبکه الجزیره گفتند عربستان سعودی با هدف بیرون راندن ایران از سوریه، چنین حرکتی را در پیش گرفته است.

روزنامه فایننشال تایمز هم در گزارشی اعلام کرد عربستان سعودی توافق کرده کمک نفتی به پاکستان به ارزش سالانه یک و نیم میلیارد دلار را از سربگیرد. این گزارش به نقل از تحلیلگران اعلام کرد این حرکت در راستای فعالیت‌های عربستان سعودی همراه با ایالات متحده و قطر، برای تشکیل جبهه ای برای مقابله با ایران است.