لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

جناح مخالف پیروزی موگابه را چالش می کند


مهمترین حزب مخالف دولت زیمبابوه پیروزی پرزیدنت موگابه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را با تشکیل یک پرونده شکایت به چالش کشیده است.

«جنبش برای تحول دموکراتیک» روز جمعه (۹ اوت) اعلام کرد در انتخابات روز ۳۱ ژوئیه زیمبابوه تخلف روی داده و در دیوان قانون اساسی کشور پرونده شکایت تشکیل داد. این جناح مخالف همچنین نتایج انتخاباتی را به چالش کشید که در آن حزب آقای موگابه به دو سوم اکثریت کرسی های پارلمان دست پیدا کرد.

پرونده شکایت این جنبش در دادگاه یک روز پس از آن تشکیل شده است که کمیسیون انتخاباتی زیمبابوه اعلام کرد تقریباً ۳۰۵ هزار نفر واجد شرایط موفق نشدند در انتخابات اخیر شرکت کنند. بنا به اعلام این کمیسیون، بیش از ۶۴ هزار تن از افرادی که رای دادند، ساکن پایتخت بوده اند.

مناطق شهری زیمبابوه به طور سنتی پایگاه «جنبش برای تحول دموکراتیک» است و مورگان چنگرای، رهبر آن و نخست وزیر پیشین کشور از حمایت مردمی برخوردار بوده است.

کمیسیون انتخاباتی اعلام کرده است که رای دهندگان به دلیل مشکلاتی همچون نداشتن کارت شناسایی معتبر و نبودن اسامی آن ها در فهرست حوزه های انتخاباتی موفق به شرکت در انتخابات نشدند. این در حالی است که جناح مخالف آقای موگابه ادعا کرده است که بیش از ۵۰۰ هزار نفر از رای دهندگان از حق رای محروم شده اند.

شکایت «جنبش برای تحول دموکراتیک» در شرایطی مطرح شده است که اتحادیه آفریقا انتحابات زیمبابوه را «آزاد و معتبر» خوانده بود.
XS
SM
MD
LG