لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

اتحادیه آفریفا انتخابات زیمبابوه را معتبر خواند


چانگیرای نخست وزیر زیمبابوه
چانگیرای نخست وزیر زیمبابوه
اتحادیه آفریقا انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه را «آزاد و معتبر» خواند ولی گفت خواهان دریافت اطلاعات بیشتری درباره گزارشهای مربوط به فعالیتهای غیر متعارف در این انتخابات است.

اولسگون اوباسانجو رئیس هیات ناظران اتحادیه آفریقا بر انتخابات زیمبابوه روز جمعه گفت مواردی وجود داشته که قصد نقض قانون داشته و می شد از آن پرهیز کرد.
اوباسانجو گفت هیات ناظران شاهد برگرداندن گروههایی از مردم رای دهنده در برخی حوزه های رای گیری بوده، اما باور نمی کند که این امر چندان شایع بوده باشد که تاثیری بر نتیجه انتخابات داشته باشد.

حزب موگابه رئیس جمهوری ۸۹ ساله زیمبابوه که ۳۳ سال است در قدرت قرار دارد مدعی پیروزی در این انتخابات شده است، گرچه هنوز نتایج نهایی انتخابات اعلام نشده است.

مورگان چانگیرای نخست وزیر و رقیب انتخاباتی موگابه روز پنجشنبه انتخابات را قلابی خواند و گفت نتایج آن نشان دهنده آراء مردم نیست.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز پنجشنبه در واشنگتن گفت گزارشها نشان از آرام بودن انتخابات داشت اما افزود زود است درباره منصفانه بودن انتخابات چیزی بگوییم.


کمیسیون انتخاباتی زیمبابوه انتخابات را «آزاد و منصفانه» خوانده است و گفته است هنوز تمام آراء شمارش نشده است. انتظار می رود نتیجه نهایی انتخابات روز دوشنبه اعلام شود.
XS
SM
MD
LG