لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

زینب موسوی، کمدین: «در سالروز بهار آزادی» در زندان خواهم بود


زینب موسوی؛ کمدین معروف به «امپراطور کوزکو»
زینب موسوی؛ کمدین معروف به «امپراطور کوزکو»

زینب موسوی، بلاگر و کمدین معروف به «امپراطور کوزکو»، برای «تحمل مجازات حبس» به مرجع قضایی فراخوانده شد.

زینب موسوی دوشنبه ۱۶ بهمن با انتشار تصویری از احضاریه خود در اینستاگرام نوشت: «آدم‌ها فکر می‌کنند چون قبلا زندان رفته‌ام، این بار که چند روز است لابد سخت نیست. لابد چیز مهم نیست که ما در این مملکت برای زندگی کردنمان این‌قدر سختی می‌کشیم که زندان رفتن لابد هیچ به نظر می‌رسد و سِر شده‌ایم در برابر سختی‌ها و پوستمان کلفت و کلفت‌تر شده است.»

او با اشاره به هم‌زمانی دریافت ابلاغیه اجرای حکم با روزهایی که جمهوری اسلامی استقرار خود را جشن می‌گیرد، اضافه کرد که هم‌زمان با ۲۲ بهمن «در سالروز بهار آزادی در زندان خواهم بود و لابد ما که بعد از آن شکوهمند بدنیا آمدیم سهمی از بهار آزادی نداشتیم. سهمی از هیچ چیز نداشتیم.»

بر اساس ابلاغیه‌ای که زینب موسوی ۱۵ بهمن دریافت کرده، او پنج روز فرصت دارد که برای «اجرای حکم تفهیم قرار تعلیق اجرای مجازات و تحمل مجازات حبس» به مرجع قضایی مراجعه کند و «نتیجه عدم حضور، جلب» خواهد بود.

تصویری از ابلاغیه احضار به زندان زینب موسوی
تصویری از ابلاغیه احضار به زندان زینب موسوی

زینب موسوی، خالق شخصیت طنز «امپراطور کوزکو» آذر ۱۴۰۱ اعلام کرد که پس از بازداشت، «۲۵ روز در انفرادی» بوده و به «دو سال زندان» محکوم شده است.

امپراطور کوزکو، شخصیت طنز هنری زینب موسوی، یک زن چادری بود که با لهجه قمی حرف می‌زد. این کمدین پس از آزادی تولید آثارش با این شخصیت را متوقف کرد و در حساب کاربری جدید خود در اینستاگرم نوشت «امپراطور سابق.»

احضار این کمدین برای اجرای حکم زندان، در حالی است که او پیشتر با اشاره به این که بیش از یک ماه برای گفت‌وگو‌ نزد «دوستان محسنی اژه‌ای» بوده، به صورت تلویحی گفته که پس از ابراز پشیمانی، آزاد شده است.

زینب موسوی پس از آن اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی به او «گفته‌اند کلیپ‌هایت را بیاور و بعد از تأیید منتشر کن.»

زینب موسوی: گفته‌اند کلیپ‌هایت را بیاور و بعد از تایید منتشر کن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

زینب موسوی یکی از هنرمندانی است که به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت شده بود.

فشار بر هنرمندان معترض در ایران، همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین رویداد، وفا احمدپور، رپر معترض معروف به وفادار، بازداشت شده است.

XS
SM
MD
LG