لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

زلنسکی دیدار مجازی با اعضای کنگره آمریکا را لغو کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، دیدار مجازی روز سه‌شنبه با اعضای کنگره آمریکا را لغو کرد. این دیدار قرار بود برای درخواست ادامه کمک و حمایت نظامی از آمریکا در میانه تهاجم روسیه برگزار شود.

رئیس‌جمهوری اوکراین، قرار بود از طریق ویدیو برای اعضای سنای آمریکا سخنرانی کند تا آنها را برای تصویب فوری بودجه جدید درخواست شده دولت بایدن به منظور کمک به اوکراین متقاعد کند.

لغو این دیدار، تلاش‌ها برای تامین کمک‌های جدید به اوکراین را با مشکل روبرو می‌کند. آمریکا پیش از این بودجه ۱۰۶ میلیارد دلاری را برای اوکراین درخواست کرده بود که با مخالفت برخی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان مواجه شده است.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، در واکنش به لغو این دیدار گفت: «زلنسکی نتوانست در آخرین لحظه به جلسه توجیهی کنگره برسد.»

شومر گفت از زلنسکی دعوت شده بود تا قانون‌گذاران آمریکایی بتوانند «مستقیم از او بشنوند که دقیقا چه چیزی در خطر است» و در رای‌گیری در مورد لایحه کمک‌های جدید به اوکراین تصمیم‌گیری کنند.

رهبران جمهوری‌خواه کنگره آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کردند که هرگونه کمک جدید به اوکراین باید با تغییرات عمده در سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده همراه باشد. این شرط، درخواست بودجه میلیارد دلاری دولت جو بایدن برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه را با چالش مواجه می‌کند.

به گزارش رویترز، جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در سنا و مجلس نمایندگان هفته‌هاست که بر سر تصویب درخواست ۱۰۶ میلیارد دلاری بایدن برای اوکراین، اسرائیل، امنیت مرزی آمریکا و منافع ایالات متحده در اقیانوس هند و آرام بحث می‌کنند.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، گفته است که بودجه کمک به اوکراین باید با «تغییرات بنیادی» در سیاست مهاجرتی ایالات متحده، از جمله پایان دادن به درخواست پناهندگی در مرز جنوبی آمریکا، مرتبط شود.

XS
SM
MD
LG