لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

حملات موشکی روسیه به ۱۲ شهر اوکراین؛ زلنسکی: مسکو جنگ را باخته‌ است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.

ارتش روسیه روز دوشنبه ۱۲ شهر اوکراین را هدف حملات موشکی قرار داد.

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد این حملات را به تلافی حملات اوکراین، از جمله تخریب پل کرچ که روسیه را به کریمه متصل می‌کند انجام داده است.

موشک‌ها از جمله به چهارراه‌های پرازدحام، پارکها و مکانهای گردشگری در مرکز شهر کی‌یف اصابت کرد. از زمانی که نیروهای روسی در اوایل جنگ تلاش کردند پایتخت را تصرف کنند حملاتی با این شدت به کی‌یف دیده نشده بود.

همچنین حملاتی به شهرهای لویو، ترنوپیل و ژیتومیر در غرب اوکراین، دنیپرو و کرمنچوک در مرکز، زاپوریژیا در جنوب و خارکف در شرق آن کشور گزارش شده است.

در پی این حملات، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در یک پیام توئیتری در یک خیابان خالی در مرکزی کی‌یف گفت حملات روسیه دو هدف اصلی داشت: زیرساختهای انرژی و مردم. او گفت: «چنین زمانی و چنین اهدافی به طور ویژه انتخاب شده اند تا هرچه بیشتر خسارت وارد کنند.»

نیویورک تایمز یک پیام تلویزیونی از زلنسکی را روی وبسایت خود منتشر کرده که در آن استفاده روزافزون روسیه از پهپادهای ایران را به تمسخر گرفته و گفته است: «کاربرد سلاحهای جدید تأثیری بر جنگ نخواهد داشت، همین حالا هم جنگ را باخته‌اید، شما از ۲۴ فوریه که جنگ را شروع کردید، بازنده بودید، چون نمیتوانید مردم کشورتان را مجاب کنید که این جنگ، بسیج نیروها و نابود کردن آینده مردم کشورتان چه لزومی داشت.»

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی از گفتگویش با دیمیترو کولیبا همتای اوکراینی‌اش درباره حملات امروز روسیه خبر داد. او نوشت: من بر حمایت ایالات متحده از اوکراین تاکید کردم، ما به ارائه کمک های اقتصادی، بشردوستانه و امنیتی تزلزل ناپذیر ادامه خواهیم داد تا اوکراین بتواند از خود دفاع کند و از مردم خود محافظت کند.

روز شنبه، ساعتی پس از آن که ولادیمیر پوتین ۷۰ سالگیش را در کاخ کرملین جشن گرفت، پل کرچ – طولانیترین پل اروپا، که روسیه را به شبه جزیره کریمه متصل می‌کند – منفجر شد. این پل پس از تصرف و انضمام شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به دستور پوتین ساخته و در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد؛ و روسیه در جنگ علیه اوکراین از آن استفاده میکرد. اوکراین رسما مسئولیت انفجار پل را برعهده نگرفته است.

روسیه از ابتدای سپتامبر با شکستهای بزرگی در میدان نبرد مواجه شده است و نیروهای اوکراینی از خطوط مقدم حمله کرده و قلمرو را بازپس گرفته‌اند. در حالی که مقامات روسیه برای نخستین با انتقاد عمومی از جنگ مواجه شده‌اند، پوتین بارها تهدید کرده که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG