لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

سه سال زندان برای نقاش کرد به جرم کشیدن پرچم ترکیه روی ویرانه‌ها


زهرا دوان، نقاش و روزنامه‌نگار کردترکیه The Voice Project Photo
زهرا دوان، نقاش و روزنامه‌نگار کردترکیه The Voice Project Photo

یک نقاش و روزنامه‌نگار کرد، که تصویر پرچم حکومت ترکیه را روی ویرانه‌های شهری در استان «ماردین» کشیده بود، به دو سال و ده ماه زندان محکوم شد. شهر «نوسایبین» سال گذشته در عملیات ارتش ترکیه علیه نیروهای «ک. ک. پ» مورد حمله قرار گرفت. «زهرا دوان» بعد از کودتای نظامی «ترکیه» تابستان گذشته دستگیر شد.

«زهرا دوان» یک نقاش و روزنامه‌نگار کرد، که تصویر پرچم ترکیه را روی ویرانه‌های شهری در استان «ماردین» کشیده بود، ماه گذشته، به دو سال و ده ماه زندان محکوم شد. شهر «نوسایبین» سال گذشته در عملیات ارتش ترکیه علیه نیروهای «ک. ک. پ» مورد حمله قرار گرفت.

خانم «دوان» Zehra Doğan در «توئیت» خود که در «ترکی پرج» Turkey Purge وب‌سایت هواداران حقوق بشر ترکیه نقل شده، گفت: به خاطر کشیدن پرچم ترکیه روی ساختمان‌های ویران، به زندان محکوم شده‌ام. ولی مسئول آن ویرانه‌ها، دولت ترکیه است. من فقط آنها را نقاشی کرده‌ام.»

تصویر ویرانه‌های شهر «نوسایبین» و پرچم‌های ترکیه، بعد از عملیات نظامی، و نقاشی زهرا دوگان The Voice Project
تصویر ویرانه‌های شهر «نوسایبین» و پرچم‌های ترکیه، بعد از عملیات نظامی، و نقاشی زهرا دوگان The Voice Project

عکس مستندی که «دوان» از روی آن نقاشی کرده، پرچم‌های ترکیه را روی ساختمان‌های شهر «نوسایبین» نشان می‌دهد.
بنا به گزارش روزنامه «جمهوریت» چاپ آنکارا، شعبه دوم دادگاه جزائی استان «ماردین»، جرم اصلی «زهرا دوان»، نقاش و روزنامه نگار فمینیست را به تصویرکشیدن عملیات نظامی عنوان کرد.
وب‌سایت «پروژه صدا» Voice Project کارزار بین‌المللی جدیدی برای اطلاع‌رسانی در باره حکم حبس «زهرا دوان» آغاز کرد و از شرکت کنندگان خواست در نامه به نخست وزیر و وزیر دادگستری این کشور، لغو حکم دادگاه و آزادی خانم «دوان» را خواستار شوند.
روزنامه هنر Art Newspaper چاپ نیویورک به نقل از دوستان خانم «دوان»، گزارش داد که نیروهای امنیتی «دوان» تیرماه او را در یک قهوه‌خانه در «نوسایبین» دستگیر کردند. دستگیری او، بخشی از موج دستگیری‌های روزنامه‌نگاران در پی کودتای نظامی نافرجام ترکیه بود.
دادستانی، با استناد به آثار هنری و مقالات، و بنا به اظهارات یک شاهد عینی، که نام او را نمی‌دانست، «زهرا دوان» را به عضویت در حزب کارگران کردستان «پ. ک. ک.» متهم کرد. دولت ترکیه این حزب را یک «یک سازمان تروریستی» می‌خواند. شاهد دادستانی، «دوان» را «دختر کوتاه قدی با حلقه‌ای دربینی» معرفی کرد، «که کارش روزنامه‌نگاری است.»
«اصلی پاسینلی» وکیل «زهرا دوان» گفت استناد به آثار هنری برای متهم کردن موکل او به ارتباط با یک سازمان تروریستی، حمله به هنر و آزادی بیان، و غیرقانونی است.
«دوان»، نقاش متولد «دیاربرکر»، سردبیر وبسایت jinha است، که با استفاده از همکاری روزنامه‌نگاران زن، اخبار تلاش‌های آزادیخواهانه زنان ترکیه را منتشر می‌کند. او بهمن ماه سال گذشته، به شهر «نوسایبین» در ایالت «ماردین» نقل مکان کرده بود، تا در باره تاثیر عملیات نظامی بر زندگی ساکنان منطقه، گزارش و اثرهنری تهیه کند.
نقاشی‌های «دوان» بازنمای زندگی سنتی کردهای ترکیه و همچنین مبارزه‌های سیاسی آنهاست. خانم «دوان» هنگام دفاع از خود در دادگاه گفت جز نقاشی و فعالیت روزنامه‏‎نگارانه، کار دیگری نکرده است.
این نقاش و روزنامه‌نگار، آذرماه گذشته، از زندان آزاد شده بود. شعبه دوم دادگاه عالی ترکیه، ماه اسفند ، خانم «دوان» را از اتهام عضویت در سازمان تروریستی تبرئه کرد، اما به جرم انتشار نقاشی‌ ویرانه‌های شهر «نوسایبین» در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، او را به دو سال و ده ماه حبس محکوم کرد.
بنابه گزارش‌های قبلی، در جریان حکومت نظامی و حملات نیروهای دولتی، آب و برق شهر «نوسایبین» از آبان ماه سال پیش قطع شده بود. پایگاه‌ خبررسانی «کرد پرس» گزارش داده بود که عملیات نظامی در این ناحیه، در رسانه‌های ملی ترکیه منعکس نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG