لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

اختصاصی؛ زرتشت احمدی راغب در اعتراض به «پرونده‌سازی مکرر» در زندان اعتصاب غذا کرد


زرتشت احمدی راغب
زرتشت احمدی راغب

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، در اعتراض به «پرونده‌سازی مکرر» برای او در زندان از روز یک‌شنبه اعتصاب غذا کرده است.

این منبع آگاه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که برای زرتشت احمدی راغب دوباره با اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» یک «پرونده باز کرده‌اند» که مصداق این اتهام یک «فایل صوتی» بوده که او از زندان بیرون داده است.

زرتشت احمدی راغب ۱۵ شهریور و پس از انتقال گروهی زندانیان سیاسی از اوین به قزل‌حصار روز در پیامی از این زندان که فایل صوتی آن به صدای آمریکا رسیده بود، گفت که ۱۶ تن از زندانیان سیاسی را «با شرایط فوق‌العاده غیرانسانی» و بدون اطلاع قبلی بندهای چهار، شش،‌ و هشت زندان اوین «ربودند و به زندان قزل‌حصار آوردند.»

بنا بر اعلام این منبع آگاه، پرونده مذکور در «شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب کرج» به ریاست «وحید چگینی» گشوده شده و آخرین دفاع را روز شنبه از او گرفته‌اند.

منبع مطلع همچنین تأکید کرد که زرتشت احمدی راغب در اعتراض به این پرونده‌سازی‌های مکرر از روز یک‌شنبه «اعتصاب غذای تر» کرده است.

اعتصاب غذای تر به نوعی از اعتصاب گفته می‌شود که فرد معترض آب می‌نوشد، اما از خوردن غذا و سایر خوراکی‌ها خودداری می‌کند.

زرتشت احمدی راغب، آتش‌نشانی که در پی فعالیت مدنی و حقوق بشری از کار خود اخراج شد، پیش از این نیز سابقه زندان داشته است و بارها در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران اعتصاب غذا کرده است.

احمدی راغب ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در حالی که قصد داشت در تجمع معلمان برای اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در مدرسه‌های ایران حضور یابد، «با ضرب و شتم» بازداشت شد. این در حالی است که چند هفته پیش از آن در بهمن ماه از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود.

این فعال حقوق بشر در مدت کوتاهی که بیرون از زندان بود، در گفت‌وگو با صدای آمریکا در ویژه‌برنامه اعتصاب غذا، درباره تجربه‌های خود در این زمینه سخن گفته بود.

یک منبع نزدیک به زرتشت احمدی راغب ۹ آذر به صدای آمریکا گفته بود که قوه قضاییه جمهوری اسلامی بدون ابلاغ حکم، این فعال حقوق بشر را به «سه سال و ۹ ماه زندان» محکوم کرده است.

در گزارشی دیگر، یک منبع مطلع به صدای آمریکا خبر داده است که داوود عبداللهی، زندانی ۴۱ ساله اهل سنت محکوم به اعدام، از روز سه‌شنبه پنجم دی، به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار کرج منتقل شده و خطر اجرای حکم اعدام برای او وجود دارد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG