لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و روسیه در مسکو


دیدار جواد ظریف با سرگئی لاوروف (پشت به دوربین) در مسکو
دیدار جواد ظریف با سرگئی لاوروف (پشت به دوربین) در مسکو

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی با اشاره به بحران موجود در عراق و سوریه گفت حل بحران های منطقه ای، بدون مشارکت ایران غیر ممکن است. آقای لاوروف گفت از مشارکت ایران در روند حل این موضوع ها حمایت می کند.

وزیر امور خارجه ایران که از ترکیه به مسکو رفته است با سرگئی لاوروف درباره مسائل منطقه ای، «دولت اسلامی» و برنامه هسته ای ایران گفتگو و تبادل نظر کرد. محمد جواد ظریف با اشاره به حمایت روسیه و ایران از دولت بشار اسد در سوریه گفت دیدگاه های مشترک ایران و روسیه در زمینه مبارزه با افراط گرایی و خشونت در این منطقه درست بوده است .
محمد جواد ظریف همچنین از مواضع روسیه در جریان مذاکرات هسته ای ایران تمجید کرد و گفت دو کشور در طول سال گذشته روابطی عالی داشته اند که ادامه خواهد یافت.

سرگئی لاوروف هم بر لزوم ارتقای سطح روابط اقتصادی و سیاسی میان تهران و مسکو تاکید کرد و با اشاره به تلاش روسیه برای رفع تحریم های ایران در جریان مذاکرات هسته ای گفت این گفتگوها باید در چارچوب عادلانه انجام شود و هیچ طرفی نباید از آن برای تحمیل نظرات خود استفاده کند.

ایران و گروه ۱+۵ به توافق موقت هسته ای رسیده اند که تا آذرماه امسال مشکلات پرونده هسته ای ایران را حل و فصل کنند .
ایران در ازای متوقف کردن بخشی از فعالیت های هسته ای خود از امکان لغو و یا عدم وضع تحریم های جدید برخوردار شده است.

گسترش روابط اقتصادی تهران- مسکو و ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر توسط روس ها از دیگر موضوع های این گفتگوها بود. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همزمان با حضور آقای ظریف در مسکو اعلام کرد که این قرارداد تا ماه آینده امضا خواهد شد.

روسیه نیز در ارتباط با بحران اوکراین مورد یک رشته تحریم های اقتصادی از سوی غرب قرار گرفته و برای دور زدن یا شکستن تحریم ها همکاری های خود با ایران را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG