لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

کاترین اشتون و جواد ظریف به زودی ملاقات می‌کنند


سخنگوی کاترین اشتون، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیدار قریب الوقوع خانم اشتون و جواد ظریف وزیر خارجه ایران خبر داد. خانم اشتون و آقای ظریف روز شنبه با یکدیگر گفتگوی تلفنی داشتند. کاترین اشتون در بیانیهای که در این مورد صادر شده می گوید شش کشور طرف گفتوگو با ایران در مورد برنامه هستهای این کشور، آمادگی دارند تا گفتوگو با تیم جدید ایران را بلافاصله پس از انتصابشان، آغاز کنند.

گفت‌وگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جواد ظریف وزیر خارجه ایران، نخستین گفت وگوی این دو مقام اروپایی و ایرانی به‌ شمار می‌رود. خانم اشتون در میانه تیر ماه در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن تبریک گفتن به او، خواستار ازسرگیری هرچه زودتر گفت‌وگوهای اتمی شد.

کاترین اشتون که در عین حال نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات با ایران است در نامه ای به حسن روحانی نوشته بود که همراه با این گروه آماده‌ ادامه گفت و گو ها برای حل هرچه سریع تر اختلافها بر سر برنامه هسته ای ایران است.

بر پایه گزارش‌ها، مقام‌های دیپلماتیک غربی امیدوارند که گفت‌وگوها با ایران از ماه آینده میلادی از سر گرفته شود. آنها در عین حال از ایران خواسته‌اند به پیشنهادهایی که در ماه فوریه به این کشور داده شد، پاسخ قابل اعتنایی دهد.

آمریکا نیز اعلام کرده که قصد ندارد پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه کند و گفته نخست باید منتظر پاسخ ایران به پیشنهادهایی باشند که در قزاقستان ارائه شده بود.

در گفت‌وگوهایی که در فروردین ماه امسال در آلماتی قزاقستان انجام شد، غرب به ایران پیشنهاد داده بود در مقابل توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی، تحریم طلا و مبادله پتروشیمی لغو شود.

ایران خواسته است اقدامی اساسی در لغو تحریم‌ها صورت گیرد. بنا به گفته علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه پیشین ایران، حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فورا گروهی را مسئول بررسی تمام ابعاد مذاکرات هسته‌ای ایران کرده است.

حسن روحانی روز شنبه گفت کليد حل مشکلات ایران در شرايط کنونی، سياست خارجی است. آقای روحانی تاکید کرده که تغییر در سیاست خارجی پیام مردم در انتخابات بود.
XS
SM
MD
LG