لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

اجرای حکم زندان خواهران توحیدی به رغم اعلام عفو آنها


زهرا و هدی توحیدی, فعالان سیاسی (آرشیو)
زهرا و هدی توحیدی, فعالان سیاسی (آرشیو)

زهرا و هدی توحیدی، فعالان سیاسی، به رغم مورد عفو قرار گرفتن و مختومه‌شدن پرونده، روز چهارشنبه ۱۰ خرداد، در پی احضار تلفنی به دادسرا بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

خواهران توحیدی ۳۱ شهریور گذشته، در نخستین روزهای اعتراضات سراسری بازداشت و پس از حدود سه ماه در تاریخ ۲۶ آذر به قید وثیقه آزاد شدند.

دادگاه انقلاب زهرا توحیدی و هدی (زهره) توحیدی، از اعضای پیشین حزب اتحاد ملت، را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

وکلای این دو فعال سیاسی با اشاره به مورد عفو قرارگرفتن موکلانشان، اجرای حکم زندان آنها را مصداق «بی‌اعتبار»بودن اصول حقوقی ذکر کردند.

سعید خلیلی، از وکلای خواهران توحیدی، با تاکید بر مشمول عفو بودن و مختومه شدن قرار تعقیب آنها، از «عدول» از «رای قانونی» انتقاد کرد.

علی مجتهدزاده، وکیل دیگر زهرا و هدی توحیدی، هم «اجرای ناگهانی حکم» آنها را «حیرت‌انگیز» خواند.

پیشتر شماری از فعالان مدنی و سیاسی «عفو رهبری» را اقدامی نمایشی و فریبکارانه خوانده بودند.

اجرای ناگهانی حکم زندان خواهران توحیدی در حالی است که به گزارش روزنامه شرق، ابلاغیه اجرای حکم این دو روزنامه‌نگار در سامانه ثنا، متعلق به قوه قضائیه، به ثبت نرسیده است و به وکلای آنها هم اعلام نشده بود.

پیشتر رضا معینی در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا بازداشت ۱۰۰ روزنامه‌نگار در ماه‌های گذشته را بی‌سابقه توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG