لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

صالحی: ایران رابطه اتمی با کره شمالی ندارد


مدیرسازمان انرژی اتمی ایران می گوید تهران «هیچ رابطه اتمی» با کره شمالی ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اکبر صالحی که روز سه شنبه در مراسم خاکسپاری دو «شهید گمنام»، در محوطه سازمان انرژی اتمی با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت نمی داند چنین شایعاتی چرا و چگونه منتشر می شود.
صالحی همچنین نسبت به مذاکرات ایران با ۵+۱ ابراز خوشبینی کرد و گفت «به نظر می رسد آنها آماده همکاری هستند.»

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران می گوید نمایندگان ایران و گروه ششگانه قدرت های جهانی قرار است در روزهای پنجشنبه و جمعه - ۷ و ۸ نوامبر- در ژنو ملاقات کنند و هر دو طرف امیدوار هستند با توجه به موفقیت هایی که در جلسه ماه پیش بدست آمد، در رسیدن به راهی برای حل مسایل مرتبط با برنامه اتمی ایران پیشرفت هایی صورت گیرد.

عباس عراقچی، قائم مقام وزارت امور خارجه و مذاکره کننده اصلی ایران، روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت با «چارچوب مذاکرات » موافقت شده است، و افزود «انتظار ما اینک این است بحث ها درباره محتوا آغاز شود و سپس به سوی موافقت با آن حرکت کنیم.»

خبرگزاری فرانسه می گوید جمهموری اسلامی همچنین امیدوار است مذاکرات با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیزپیش برود. روز سه شنبه، صالحی گفت یوکیو آمانو مدیر آژانس از تهران دیدن خواهد کرد.

صالحی گفت او از آمانو دعوت کرده است روز ۱۱ نوامبر به ایران سفر کند وافزود امیدوار است با وی به توافق برسد و بیانیه مشترکی صادر شود.

خبرگزاری فرانسه می گوید دو دور مذاکره با آژانس از نوامبر ۲۰۱۱ به این سو در بر طرف ساختن اختلافات مرتبط با برنامه اتمی ایران زیاد پیشرفت نکرده است، اما انتخاب حسن روحانی خوشبینی هایی به وجود آورده است.

با وجود این، جو مذاکرات ۵+۱ نیز مثبت توصیف شده است، و گفت وگوها برای نخستین بار به زبان انگلیسی صورت گرفت، اختلافات اساسی، در حالی که ایران می خواهد تحریم های بین المللی کاهش پیدا کند، باقی است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی می گوید راه حال فوری نمی نماید، و اختلافات در مورد گام هایی که باید شامل شود، بسیاربزرگ است.

صالحی همچنین گزارش هایی را که در برخی از رسانه ها درباره یک «انفجار مشکوک» در رآکتور آب سنگین اراک منتشر شده است، تکذیب کرد و گفت آن «رسانه های صهیونیستی وغربی» که گزارش را منتشر کرده اند می خواهند مذاکرات را مختل کنند. صالحی گفت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران می توانند «سریعاً و به آسانی» آن را تایید کنند.
XS
SM
MD
LG