لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

«یوتیوب» محکوم به حذف فیلم ضد مسلمانان شد


یکی از دادگاه های تجدید نظر در آمریکا به «گوگل» حکم کرده است که یک فیلم ضد اسلام و مسلمانان را از «یوتیوب»، پایگاه اینترنتی ویژه اش برای به مشارکت گذاشتن ویدیو، بردارد.

این فیلم با نام «معصومیت مسلمانان»، به دلیل ارائه تصوری منفی از پیامبر اسلام، خشمی بین المللی را برانگیخته و با اعتراضات گسترده ای روبرو شده است. نمایش این فیلم در «یوتیوب» با حمله مرگبار به محوطه دیپلماتیک آمریکا در بنغازی لیبی همزمان شد. در این حمله چهار آمریکایی از جمله سفیر واشینگتن در لیبی کشته شدند.

حکم شعبه نهم دادگاه تجدید نظر شهر سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در آمریکا، تایید بحق بودن شکایت یکی از زنان بازیگر این فیلم، و درخواست او برای حذف آن است.
این ستاره سینما می گوید که او را، بی آن که بداند در فیلمی ضد اسلامی بازی می کند، برای ایفاء نقش در فیلم «معصومیت مسلمانان» فریب داده اند. بگفته این بازیگر، همین قضیه باعث شده که او را بخاطر پیشه بازیگریش تهدید به مرگ کنند.

قاضی این دادگاه تجدید نظر می گوید: یکی از قضات دادگاه بدوی مامور رسیدگی به این پرونده، با سر باز زدن از صدور حکم حذف این فیلم از «یوتیوب» دچار خطا شده است.

«یوتیوب» تا کنون در برابر درخواست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران جهانی برای حذف این فیلم، مقاومت کرده و این کار را در حد سانسور ناموجه دولتی دانسته است.

طرف شکایت این ستاره سینما استدلال کرده است که تنها سازندگان «معصومیت مسلمانان» دارای «کپی رایت» یا حق مولف این فیلم اند، نه بازیگران آن، و در نتیجه، تنها آن ها می توانند جلو ِ نمایش این فیلم را در «یوتیوب» بگیرند.

اما دادگاه تجدید نظر حکم داده است که در این قضیه، ستاره شاکی سینما از حق مولف برخوردار است و «یوتیوب» باید به این حق احترام بگزارد چون او گمان می کرده در فیلمی غیر از آن چه در اینترنت منتشر شده بازی می کرده است.
XS
SM
MD
LG