لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

با شدت گرفتن آتش‌سوزی جنگلی در حومه لس آنجلس، هزاران نفر خانه‌های‌شان را ترک کردند


یک آتش نشان در تلاش برای فرونشاندن آتش سوزی موسوم به «سیلورادو فایر» در ارواین در ایالت کالیفرنیا. ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰
یک آتش نشان در تلاش برای فرونشاندن آتش سوزی موسوم به «سیلورادو فایر» در ارواین در ایالت کالیفرنیا. ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ با گسترش سریع آتش‌سوزی در بیش از ۳ هزار هکتار جنگل‌های اطراف کالیفرنیا حدود ۷ هزار نفر در نزدیکی شهر لس آنجلس روز دوشنبه خانه‌های‌شان را ترک کردند. در نتیجه این آتش‌سوزی جاده‌های اصلی منطقه بسته شده‌اند و دو مامور آتش‌نشانی نیز به شدت آسیب دیده‌اند.

این آتش سوزی، موسوم به «سیلورادو فایر»، در ساعات اولیه دوشنبه در دامنه تپه های «ارواین»، حدود ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی لس آنجلس، آغاز شد و با توجه به شرایط آب و هوایی خشک و بادهای ناگهانی به سرعت گسترش پیدا کرد و مانع پرواز هواپیماهای آتش نشانی شد.

ابعاد آتش‌سوزی تا بعدازظهر دوشنبه چهار برابر شد و منطقه را دود و خاکستر عظیمی فرا گرفت. حدود ۲۰ هزار خانه و چند مدرسه دولتی تخلیه شده‌اند. قرار است این مدارس سه شنبه هم تعطیل باشند.

«مرکز ملی هواشناسی» هشدار داد ترکیبی از رطوبت پایین، خشکی گیاهان، و بادهای قوی موجب ایجاد «خطرناک‌ترین شرایط آب و هوایی برای آتش‌سوزی» در سال جاری شده است. به گزارش این مرکز، این منطقه تا سه شنبه شب تحت هشدار وضعیت قرمز خواهد ماند.

دو آتش نشان آسیب دیده دچار سوختگی درجه دو و سه شده و هر دو در بیمارستان به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند.

وزش بادهایی با سرعت ۳۰ تا ۶۵ کیلومتر در ساعت و تندبادهایی با سرعت تا ۹۵ کیلومتر در ساعت شرایط بسیار دشواری را برای ۵۰۰ آتش‌نشان در حال مهار این شعله‌ها، پدید آورده است.

همه‌گیری ویروس کرونا نیز تخلیه ساکنان منطقه را دشوار کرده است.

بیش از ۴ هزار آتش‌نشان در سراسر ایالت کالیفرنیا می‌کوشند ۲۲ آتش‌سوزی را مهار کنند و ۳۴ میلیون نفر تحت هشدار وضعیت قرمز قرار دارند.

XS
SM
MD
LG