لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

گزارش: جشنواره حرکات يوگا در ويرجينيا


گزارش: جشنواره حرکات يوگا در ويرجينيا
گزارش: جشنواره حرکات يوگا در ويرجينيا

فستيوال «بدن خود را دوست داشته باش» در آغاز سومين سالگرد هفته يوگا در ويرجينيا برگزار می شود. برگزار کنندگان آن اميدوارند اين جشنواره حرکات يوگا را که در زندگی بسياری نقش دارد، ترويج دهند.

«بدن خود را دوست داشته باش» رويدادی برای همگان است تا يوگا را بشناسند. مريم اويسی، آمريکايی ايرانی تبار پايه گذار اين فستيوال، که خود يک يوگی است می گويد: «من يوگا را دوست دارم برای اين که همه آن چيز هايی را که برايم مهم بود در هم ادغام می کند. معنويت، ارتباط الهی، و نگاهداری از بدن. بدن مثل يک معبد است و ما بسيار سعاتمنديم که بدن سالمی داشته باشيم. ابتدا بايد بتوان ارتباط بر قرار کرد و يوگا به من اين امکان را داد. يعنی همان معنی يوگا: پيوند.»

مريم می گويد: «يک احساس آرامش مسالمت و پيوستگی بين يوگی ها در اين فستيوال وجود دارد زيرا نحوه زندگی آن ها فراتر از يوگا است؛ يوگا برای مبتديان تجربه آموزنده ای است. گاندی می گويد اگر می خواهيد جهان را تغيير دهيد، اگر می خواهيد شاهد صلح باشيد، از اين جا شروع کنيد. آن را در دنيا ببينيد. آن را در خودتان ببينيد.»

يوگی ها می گويند خودشناسی پنج مرحله دارد. چهار مرحله اول جسم، انرژی، فکر و عقل است. پنجمين و مهم ترين سعادت است که مريم می گويد همان بهشت است.

مريم توضيح می دهد که: «ديگر نمی توانيد مردم را از هم جدا کنيد. مهم نيست که مسيحی هستند يهودی هستند يا مسلمان. برای همين برای من مهم است.»

ارتباط بين مردم، تأمل انديشمندانه و تعمق* به خودشناسی کمک می کند. يکی از شرکت کنندگان می گويد که عدم تعادل و گسستگی در زندگی او که ناشی از مهاجرت از ايران بود با يوگا از ميان رفت و تشريح می کند: «ما هر روز تعمق می کنيم ولی متوجه آن نيستيم. اگر به گلکاری علاقمند باشيد و خود را در آن غرق کنيد بدن شما در بهترين شرايط است بهتر نفس می کشيد و در اين هنگام در وضعيت تعمق قرار داريد.»

درک اين که زندگی شامل مراحلی از تعمق است به او کمک کرده است تا اهميت اشتراک با ديگران را درک کند و می گويد: «نزديک شدن جوامع به يکديگر و توانمندی روابط به ما کمک می کند قلبا به يکديگر نزديک شويم. همه چيز از قلب سرچشمه می گيرد. به اينگونه ما به همبستگی می رسيم. همديگر را درک می کنيم.

اين ها حرف هايی نيست که پس از ورزش می شنويد. بلکه سخنان يوگی هاست. يوگا فقط ورزش نيست راه زندگی است.»

*Meditation

XS
SM
MD
LG