لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۳

معترضان يمنی به اعتراضات خود ادامه می دهند


معترضان يمنی به اعتراضات خود ادامه می دهند
معترضان يمنی به اعتراضات خود ادامه می دهند

در حالی که علی عبدالله صالح، رييس جمهوری يمن، در بيمارستانی درعربستان سعودی بستری و حال وی رو به بهبود است، معترضان به حکومت وی همچنان به تظاهرات ادامه می دهند.

تظاهرکنندگان خواستار برکناری رسمی آقای صالح، ايجاد يک شورای انتقالی و تشکيل دولت جديد هستند.

تظاهر کنندگان يمنی روز پنجشنبه خبر بهبود يافتن علی عبدالله صالح را بی اهميت خواندند و برای امروز، جمعه، برنامه تظاهرات تازه اعلام کردند.

مخالفان می گويند: «ما به خبر بهبود صالح اهميت نمی دهيم. برای ما اين اهميت دارد که او رفته و تمام شده است. ما بايد آينده جديدی را بسازيم.»

آقای صالح هفته گذشته در حمله راکتی به مجتمع رياست جمهوری مجروح و برای معالجه به عربستان سعودی منتقل شد.

برای هزاران تظاهر کننده ای که از ماه فوريه در خيابان های صنعا به تظاهرات مشغولند دوران علی عبدالله صالح در واقع به سر رسيده است.

روز چهارشنبه برغم تدابير امنيتی معترضان در مقابل اقامتگاه معاون رييس جمهوری جمع و خواستار آن شدند که وی قدرت را به دست گيرد و رسما به حکومت آقای صالح پايان دهد.

تظاهرکنندگان مخالف رژيم از رهبر موقت يمن می خواهند يک شورای انتقالی و سپس يک دولت جديد تشکيل شود، دولتی که تمامی احزاب سياسی را در برگيرد.

در حالی که علی عبدالله صالح پس از يک جراحی در بيمارستانی در رياض به سر می برد و پزشکان وضعيت جسمی او را تثبيت شده اعلام کرده اند، در غياب وی نا آرامی های ضددولتی در يمن ادامه دارد و ايالات متحده نگران آن است که ادامه آشوب و نا آرامی ها در يمن موجب تقويت موقعيت القاعده در آن کشور شود.

از زمان آغاز قيام عليه صالح در ماه ژانويه، نزديک به ۴۰۰ نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG