لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

آمریکا خواستار انتقال قدرت در یمن شد


آمریکا خواستار انتقال قدرت در یمن شد
آمریکا خواستار انتقال قدرت در یمن شد

جفری فلتمن مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور میانه، در تلاش برای پایان دادن به بحران سیاسی یمن با مقام های ارشد آن کشور در صنعا گفتگو کرده است. وی به خبرنگاران گفت «علی عبدالله صالح رییس جمهوری که دوره نقاهت را در عربستان سعودی می گذراند، باید در یک پروسه فوری و مسالمت آمیز از سمت خود کناره گیری کند.» این در حالی است که فشار بین المللی فزاینده ای برای پذیرش طرح شورای همکاری خلیج فارس و پایان دادن به بن بست سیاسی بر دولت یمن وارد می شود. معاون وزارت امور خارجه آمریکا از پذیرفتن این طرح خودداری کرده است.

صالح پس از آن که در اثر اصابت موشک به مسجد کاخ ریاست جمهوری مجروح شد، برای درمان به عربستان سعودی رفت. هنوز هیچ گزارشی رسمی در باره بازگشت او به یمن و یا کناره گیری از قدرت منتشر نشده است. هواداران صالح ادعا کرده اند که وی تا پایان هفته باز می گردد، اما دیپلمات ها تردید دارند و برخی از حامیانش نیز می گویند او هنوز قادر به سفر نیست.

از سوی دیگر واشنگتن نگران افزایش فعالیت ستیزه جویان مسلمان در یمن است. در حالی که کشور درگیر بحران است، شورشیان در جریان نآرامی های سیاسی چندین حمله در جنوب یمن سازماندهی کرده اند.

روز چهارشنبه، مقام های امنیتی در یمن اعلام کردند در پی یک حمله مسلحانه حدود ۶۰ زندانی مظنون به همکاری با القاعده از زندانی در جنوب این کشور گریخته اند.

XS
SM
MD
LG