لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

مرگبارترین حملات تحت رهبری عربستان بیش از ۱۲۰ یمنی را کشت


آرشیو
آرشیو

منابع امنیتی و بیمارستانی در یمن می گویند در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان یک منطقه مسکونی در شهری آرام در کنار دریای احمر هدف قرار گرفت و دست کم ۱۲۰ نفر کشته شدند. این مرگبارترین حمله به غیرنظامیان از ماه مارس سال جاری میلادی در یمن است، زمانی که حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به نیروهای شیعه حوثی آغاز شد.

چند ساعت بعد از این حمله، ائتلاف تحت رهبری عربستان به طور غیرمنتظره ای گفت که یک آتش بس ۵ روزه را از روز یکشنبه و پیش از نیمه شب، آغاز می کند.

به گفته مقامات یمنی، حملات هوایی اواخر روز جمعه برخی از ساختمان های محل زندگی کارگران یک نیروگاه برق در شهر بندری مخا را با خاک یکسان کرد. پس از آن نیز آتش سوزی رخداد که اجساد کشته شدگان را که شامل زنان، کودکان و افراد مسن بودند، سوزاند و زغال کرد.

یکی از شاهدان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که برخی از اجساد از شدت انفجار پاره شده بود و روز شنبه در یک گور دسته جمعی دفن شدند. حملات همچنین باعث کشته شدن احشام شد و خون انسان ها و حیوانات در مناطق اطراف جاری شد.

حمله مرگبار باعث افزایش نگرانی ها از حملات هوایی تحت ائتلاف عربستان سعودی در مورد مرگ و میر غیرنظامیان شده است. یک عضو سازمان پزشکان بدون مرز در ژنو گفت این حملات روند حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان را نشان می دهد: «حالا [هدف حملات] یک خانه، یک بازار و یا هرچیزی می تواند باشد.»

او گفت خانواده بسیاری از کارگران کشته شده برای عید فطر به دیدن عزیزانشان رفته بودند. جمعیت شهر مخا را بیشتر ماهیگیران تشکیل می دهند، شهری که به امن بودن در یمن، شهرت دارد.

مقامات سعودی در این باره به خبرگزاری آسوشتیدپرس سخنی نگفته اند و رسانه رسمی سعودی نیز بیانیه ای درباره حمله مرگبار به مخا منتشر نکرده است. در جریان جنگ یمن، گروه های حقوق بشری نظیر سازمان عفو بین الملل نگرانی های خود را درباره حملات تحت رهبری عربستان ابراز داشته اند و آنها را نقض قوانین جنگی دانسته اند و گفته اند عربستان برای کاهش تلفات غیرنظامیان اقدامی نمی کند.

XS
SM
MD
LG