لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

سربازان یمنی تحت حمایت عربستان سعودی کنترل عدن را بازپس گرفتند


سربازان یمنی و شبه نظامیان محلی با حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، کنترل کامل شهر جنوبی عدن را از شورشیان شیعه حوثی پس گرفتند.

نبرد بر سر کنترل عدن چندین هفته در جریان بود. شورشیان حوثی سپتامبر گذشته صنعا پایتخت یمن را تصرف کردند و سپس به سوی جنوب پیشروی کردند. نبردهای سخت بر سر عدن در ماه مارس آغاز شد و نیروهای ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را علیه مواضع حوثی ها در عدن آغاز کرد.

طبق آماری که سازمان ملل متحد هفته گذشته منتشر کرد از اواخر ماه مارس تاکنون، ببیش از ۱۶۹۰ غیرنظامی در این درگیری ها کشته شده اند.

نیروهای ضدحوثی هفته گذشته پیشروی های زیادی علیه حوثی ها در عدن داشتند تا شورشیان و متحدانشان را از شهر خارج کنند.

نیروهای مخالف حوثی ها شامگاه چهارشنبه کنترل مجموعه ریاست جمهوری را بدست گرفتند. در این درگیری ها چندین شورشی بازداشت و شماری نامشخص کشته شدند.

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که در حال حاضر در عربستان سعودی در تبعید به سر می برد، پیش از رفتن به ریاض در این مجموعه ساکن شد.

روز پنجشنبه نیروهای ضدشورشیان ایستگاه های بازرسی جدیدی را در اطراف عدن برپاکردند.

چهره شهر بندری یمن به دنبال هفته ها درگیری مسلحانه در نتیجه تخریب های سنگین، عوض شده است. همزمان حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری ریاض در مواضعی در شمال عدن در روز پنجشنبه همچنان ادامه یافت.

درگیری های شدیدی نیز در نزدیکی پایگاه نظامی العناد در شمال عدن که در کنترل حوثی ها است جریان داشت که به گفته مسئولان پزشکی، دست کم ۵۰ کشته از دو طرف درگیری برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG