لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

ائتلاف عربستان با حمله به حدیده بزرگترین عملیات علیه حوثی ها را آغاز کرد


نقشه حدیده
نقشه حدیده

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز چهارشنبه بزرگترین عملیات نظامی خود را با حمله به مهمترین بندر یمن که تحت کنترل حوثی ها است، آغاز کرد.

به گزارش رویترز، این حمله که با هدف فلج کردن حاکمیت جنبش حوثی ها صورت گرفته، ممکن است شرایط «بزرگترین بحران انسانی جهان» را وخیم تر کند.

در این حمله، کشتی ها و هواپیماهای نظامی ائتلاف عربستان مواضع حوثی ها در بندر حدیده را هدف شدیدترین حملات قرار داده اند. عربستان سعودی می خواهد با این عملیات از حمله نیروهای زمینی خارجی و یمنی مخالف حوثی ها پشتیبانی کند.

رسانه های تحت کنترل کشورهای عربی و متحدان یمنی آنها گزارش داده اند که درگیری های زمینی در نزدیکی فرودگاه حدیده و همچنین یک منطقه دیگر در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب شهر، در جریان است.

این اولین باری است که طی سه سال گذشته، کشورهای عربی سعی کرده اند یک شهر عمده را که به شدت تحت کنترل حوثی ها است، تصرف کنند.

بندر حدیده راه اصلی ورود مواد غذایی به یمن است. حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی در حال حاضر در معرض خطر قحطی قرار دارند.

یک شهروند به رویترز گفته است در پی عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان، حوثی ها خودروها و نیروهای نظامی خود را به مرکز حدیده و نزدیک بندر اعزام کردند.

شورشیان شیعه حوثی، که عربستان می‌گوید مورد حمایت نظامی ایران هستند، کنترل صنعا، پایتخت یمن، و بخش های عمده آن کشور را در دست دارند.

عربستان می گوید از دولت قانونی یمن حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG