لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

در دور تازه نبردهای سنگین در یمن ده ها تن کشته شدند


مقام‌های دولت یمن از نبردهای سنگین نیروهای طرفدار دولت با شورشیان شیعه حوثی در استان حدیده خبر می دهند. به گفته شاهدان در این دور تازه درگیریها بیش از ۱۵۰ تن کشته شده اند.

نیروهای دولتی و طرفداران آنها تلاش دارند مناطق ساحلی غرب یمن را از کنترل حوثی‌ها خارج سازند. همزمان، شورشیان حوثی دراستان صعدا، هدف حمله های نیروی هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار دارند.

مقامهای امنیتی می‌گویند در حمله شنبه شب نیروی هوایی عربستان سعودی به صنعا ۴ غیرنظامی کشته و ۱۰ تن نیز زخمی شده اند.

شورشیان حوثی که صنعا و بخش‌های دیگری از یمن را در کنترل دارند از جانب ایران حمایت می شوند. جنگ داخلی یمن که از ماه مارس ۲۰۱۵ آغاز شده است تا کنون بیش از ۱۰ هزار قربانی داشته است.

هفته گذشته وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه پنج فرد ایرانی اعلام کرد. وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید این افراد به شبه نظامیان حوثی یمن از جانب سپاه پاسداران کمک های تخصصی نظامی کرده اند.

این تحریم‌ها کمتر از دوهفته پس از حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض صورت می‌گیرد. مقامات سعودی می گویند حمله موشکی حوثی ها را دفع کردند.

تحریم شدگان به سپاه پاسداران از جمله نیروی قدس و فرماندهی موشکی الغدیر نسبت داده شده اند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، دو نفر از تحریم شدگان به نام‌های باقری و جعفری کار نظارت بر انتقال اجزای موشک های بالیستیک در منطقه و سپس استقرار موشک ها را در حمایت از فعالیت های سپاه پاسداران برعهده دارند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، سید محمدعلی حدادنژاد تهرانی به خاطر تهیه یا تلاش برای تهیه منابع مالی، مواد مورد نیاز، تهیه فناوری و پشتیبانی یا ارائه خدمات در حمایت از سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه تحریم شده است. این سازمان مسئول تحقیقات و توسعه موشک های بالیستیک است و از تلاش های سپاه برای ارتقای توان موشکی حوثی ها پشتیبانی کرده است.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده ساعاتی بعد از صدور این اطلاعیه در توئیتی نوشت که او با وزیر خارجه همکاری خواهد کرد تا استراتژی جدید ایالات متحده در مقابل رفتار جمهوری اسلامی اجرایی شود و این وزارتخانه فشار مالی بر رژیم ایران را ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG