لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

مذاکرات صلح یمن ۲۴ آذر با حضور طرف‌های درگیر برگزار می شود


اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن - آرشیو
اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن - آرشیو

گفت‌وگوهای صلح یمن از روز پانزدهم دسامبر (۲۴ آذر) به میزبانی سازمان ملل متحد در سوئیس برگزار می شود.

قرار است طرف‌های مختلف درگیری با حضور در این مذاکرات بر روند تنظیم قطعنامه آتش بس و پایان دادن به ماه‌ها جنگ و درگیری در یمن، که حدود شش هزار قربانی در پی داشته است، نظارت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن ضمن اعلام این خبر گفت، اعضای دولت در تبعید یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی و نمایندگان گروه شیعیه حوثی مورد حمایت ایران، تعهد خود را به روند برقراری صلح، که شورای امنیت در ماه آوریل تصویب کرده است، اعلام کرده‌اند.

در قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل از همه طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواسته شده به خشونت پایان دهند و از اقدامات یکجانبه که گذار سیاسی در آن کشور را به خطر خواهد انداخت پرهیز کنند.

این قطعنامه همچنین از حوثی‌ها می‌خواهد از مناطقی که از آغاز درگیری‌ها در سپتامبر سال گذشته به این سو تصرف کرده است، عقب نشینی کنند.

ولد شیخ احمد در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو، محل برگزاری مذاکرات هفته آینده صلح یمن، گفت "من قویا طرف‌های درگیر را به اتخاذ تدابیر اعتمادساز ترغیب کرده‌ام؛ از جمله برقراری آتش بس با اهداف انسان‌دوستانه، آزادی زندانیان و تسهیل ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم جنگ زده."

وی ضمن ابراز امیدواری از برقراری آتش بس در یمن همزمان با آغاز دور جدید گفت‌وگوهای صلح در روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر ماه)، گفت "با این حال رسیدن به اهداف فوق و توافق بر سر آتش بسی پایدار و نهایی، نیازمند گفت‌وگو هستیم."

نیروهای وفادار با منصور هادی با حمایت هوایی و زمینی ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی حدود ۹ ماه است که در برابر شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، که بر صنعا پایتخت یمن و بخش‌های دیگری از آن کشور مسلط هستند، عملیات نظامی انجام داده‌اند، اما به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG