لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

با میانجیگری عمان سه گروگان آمریکایی در یمن آزاد شدند


استقبال یوسف بن علوی وزیر خارحه عمان (چپ) از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در فرودگاه مسقط - ۱۸ آبان ۱۳۹۳
استقبال یوسف بن علوی وزیر خارحه عمان (چپ) از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در فرودگاه مسقط - ۱۸ آبان ۱۳۹۳

سه شهروند آمریکایی که از حدود دو ماه پیش در اسارت شورشیان حوثی در یمن بودند، با میانجیگری عمان آزاد شدند و روز پنجشنبه صنعا را به مقصد مسقط ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی عمان، وزارت خارجه ایالات متحده از عمان خواسته بود این سه آمریکایی را از یمن خارج کنند. این خبرگزاری جزئیات بیشتری ارائه نداد.

برخی مقام‌های امنیتی در یمن و اعضای گروه شبه نظامی شیعه حوثی گفته‌اند این سه شهروند آمریکا برای دست کم دو ماه در یک مرکز امنیتی در صنعا پایتخت یمن در بازداشت بوده‌اند.

این منابع که نخواستند هویتشان فاش شود، دلیل بازداشت این افراد را توضیح ندادند، اما گفتند دو نفر از آنها با سازمان ملل متحد همکاری می‌کردند. در مورد نفر سوم نیز هیچ اطلاعاتی ندادند.

به گزارش آسوشیتدپرس، شورشیان حوثی پیشتر از بازداشت دو آمریکایی به اتهام جاسوسی خبر داده بودند، اما مشخص نیست آیا آنها در میان بازداشت شدگان باشند یا آزاد شدگان افراد دیگری هستند.

سفارت ایالات متحده در عمان هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران اواخر شهریور ماه نیز شش گروگان خود، از جمله دو آمریکایی، را آزاد کرده بودند و کاخ سفید از همه کسانی که برای آزادی آنها تلاش کردند، به ویژه پادشاه عمان، تقدیر کرد.

ایران از شیعیان حوثی حمایت می کند و گفته می شود نفوذ زیادی بر آنها دارد؛ با این حال، مشخص نیست آیا ایران نقشی در آزادی این گروگان های آمریکایی داشته است یا خیر.

عمان که به ائتلاف به رهبری عربستان علیه حوثی ها نپیوسته است، رابطه خوبی هم با ایران و هم با ایالات متحده دارد و پیش از این نیز سابقه میانجیگری در برخی موارد که یک طرف آن ایران و طرف دیگر آمریکا است را داشته است.

XS
SM
MD
LG