لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

کمیته کودکان سازمان ملل: عربستان حملات هوایی به غیرنظامیان را متوقف کند


کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از عربستان سعودی خواست حملات هوایی مرگبار به شهروندان یمنی را متوقف کند و مسئولان این حملات غیرقانونی را که منجر به کشته شدن کودکان و نوجوانان می شود، مجازات کند.

کلارنس نلسون معاون و عضو کمیته کودکان سازمان ملل متحد، آماری از کودکان و نوجوانان کشته شده در حملات هوایی عربستان سعودی به شهروندان در یمن ارائه داد: «از هر ۵ شهروندی که کشته می شوند، یک نوجوان زیر ۱۸ سال در میان آنها است. تعداد بالایی است. از این رو ما نه تنها نگران حملات هوایی هستیم بلکه همانگونه که ما در گفتگوهایمان به آنها اشاره کردیم، نگران محاصره هوایی و دریایی یمن نیز هستیم.»

فشارهای بین المللی به ویژه از سوی متحدان بر عربستان سعودی افزایش یافته است تا تلفات انسانی در جنگ یمن کاهش یابد. جنگ سه سال و نیمه در یمن، بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته و این کشور را در معرض قحطی قرار داده است.

ریاض هفته گذشته طی بیانیه ای به این کمیته گفت، برای جلوگیری از حملات اشتباهی که منجر به کشته شدن شهروندان در یمن می شود سخت تلاش می کند. اما رویترز در گزارشی می گوید کارشناسان به این وعده ریاض با تردید می نگرند.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد که متشکل از ۱۸ کارشناس مستقل است در گزارش خود که روز پنجشنبه منتشر شد به بیانیه ریاض اشاره کرده است اما می گوید به رغم این وعده، کشته شدن کودکان در حملات هوایی ادامه دارد.

این گزارش می گوید دست‌کم ۱۲۵۰ کودک از ماه مارس ۲۰۱۵ در حملات هوایی عربستان سعودی به یمن کشته و تقریبا همین تعداد زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG