لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

عربستان و حوثی های یمن زندانی های‌شان را مبادله کردند


یمن یازده ماه است که هدف حملات ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است.
یمن یازده ماه است که هدف حملات ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است.

عربستان سعودی روز چهارشنبه از تبادل اسرا با شورشیان حوثی یمن خبر داد و گفت هفت یمنی را در ازای آزادی یک نظامی سعودی مبادله کرده است. عربستان همچنین گفت مرزهای مشترک عربستان سعودی با یمن آرام است.

این تحول غیر منتظره که نشانه ای از پایان درگیری های یازده ماهه دو کشور تلقی شده پس از آن انجام شد که روز گذشته نمایندگانی از جانب شورشیان حوثی یمن برای مذاکره با عربستان سعودی وارد این کشور شدند.

رادیو دولتی عربستان سعودی می گوید میانجیگری تعدادی از روسای قبائل یمنی آزادی هفت شهروند این کشور را که در عربستان سعودی زندانی بودند، تسهیل کرده است.

اوایل فروردین ماه، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، در پاسخ به اخراج حکومت قانونی یمن توسط شورشیان حوثی، بمباران مواضع آنان را آغاز کرد.

تمام کشورهای تشکیل دهنده این ائتلاف سنی مذهب اند، و شورشیان حوثی که شیعه اند به داشتن روابط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران متهم هستند. ایران این اتهام را رد می کند و می گوید حمایتش از حوثی های یمن معنوی است.

باوجودی که عربستان سعودی و متحدان آن کشور موفق شدند تا بندر عدن در جنوب یمن را آزاد کنند، اما شورشیان حوثی هنوز بر بخش اعظم از یمن از جمله صنعا پایتخت آن کشور مسلط اند.

کارشناسان نظامی می گویند که جنگ یمن عمدتا به بن بست رسیده و خرابی های ناشی از جنگ چهره ریاض را مخدوش کرده است.

سازمان ملل می گوید، در جنگ یمن تقریبا شش هزار نفر کشته و و صدها هزار تن دیگر آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG