لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

مسعود جزایری: ایران می‌تواند مانند سوریه به حوثی‌های یمن نیز کمک کند


مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت ایران برای کمک به حوثی ها هر کاری که بتواند انجام می‌دهد
مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت ایران برای کمک به حوثی ها هر کاری که بتواند انجام می‌دهد

یک مقام ارشد نظامی ایران در مصاحبه‌ای که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای کمک به شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن، اقدام به اعزام مستشار نظامی به آن کشور کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، تهران می‌تواند همانطور که در سوریه از نیروهای بشار اسد حمایت کرد، در یمن نیز از حوثی‌ها در برابر ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، حمایت کند.

مسعود جزایری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به یمن هم کمک‌های مستشاری می‌دهد یا خیر، گفت "جمهوری اسلامی وظیفه خود می‌داند از دولت و ملت سوریه حمایت کند و در هر سطحی که بتواند، وظیفه خود می‌داند که به کمک مردم یمن نیز برود و در این زمینه هر کاری که بتواند انجام می‌دهد."

ایران، به همراه روسیه، از حامیان سرسخت دمشق است و اقدام به اعزام نیروهای نظامی به سوریه کرده است؛ هرچند گفته است که حضور سپاه پاسداران در سوریه به منظور ارائه آموزش و مشاوره به نیروهای دولت بشار اسد است.

در یمن نیز ایران از شورشیان شیعه حوثی حمایت می‌کند، اما هر گونه دخالت مستقیم در تحولات یمن را رد می‌کند.

عربستان سعودی که مواضعش در سوریه و یمن کاملا متضاد ایران است، تهران را به دخالت در امور کشورهای منطقه از طریق حمایت از شیعه‌ها و ایجاد تنش و ناآرامی می‌کند. ایران این اتهام را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG