لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

شهر بندری عدن در محاصره حملات هوایی و جنگ زمینی


شهر بندری عدن در محاصره حملات هوایی و جنگ زمینی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

بندر عدن در جنوب یمن، از آسمان و زمین زیر آتش قرار گرفته است. در حالی که هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی آنرا بمباران می‌کنند، گروه‌های رقیب یمنی برای کنترل فرودگاه اصلی شهر می‌جنگند و در این میان خانواده‌ها در حال فرار هستند.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است شورشیان حوثی که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند، و شبه نظامیان محلی در تمام شب در ناحیه خور مسکار به تبادل آتش پرداختند، و هواپیماهای ائتلاف نیز مواضع حوثی‌ها را از آسمان هدف گرفتند.

ساکنان محلی، نبرد را شدیدترین پیکار در بیش از یک ماه جنگ توصیف کرده و می‌گویند ده‌ها خانواده در حالی که خانه‌های آنها گلوله باران می‌شود و در آتش می‌سوزد، با نادیده گرفتن تک تیراندازان حوثی و پست‌های بازرسی از محل می‌گریزند.

رویترز به نقل از یک فعال محلی نوشت «صحنه، فاجعه‌بار است، نه فقط در خیابان‌هایی که جنگ ادامه دارد، بلکه در داخل خانه‌هایی که در آنها خانواده‌ها اغلب به دام می‌افتند. زنان و کودکان در خانه‌هایشان سوخته‌اند، مردم هم در خیابان‌ها هدف گلوله قرار گرفته‌‌اند.»

در این میان، معاون عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری قانونی یمن که به عربستان گریخته است، با بیان این که درهم شکستن ارتش یمن در جریان مناقشه جاری، به القاعده در شبه جزیره عربستان کمک می‌کند، به تلویزیون الجزیره گفت به دلیل خلاء نظامی و امنیتی، القاعده مواضعی را در یمن تصرف کرده است.

شورشیان شیعه حوثی‌ در ماه سپتامبر از شمال یمن به سوی صنعا پایتخت به حرکت در آمدند، آن شهر را تصرف کردند و سپس به طرف جنوب و شرق کشور پیش رفتند. اما ورود آنها به حومه عدن در روز ۲۵ مارس، موجب شد عربستان یک پیکار هوایی را برای بیرون راندن مهاجمان آغاز کند.

عربستان سعودی حوثی‌ها را عوامل ایران در یمن می‌بیند، و حمایت آن از ایستادگی در جنوب یمن که اکثر ساکنانش سنی هستند، موجب این نگرانی شده است که یمن ممکن است به گرداب یک جنگ فرقه‌ای تمام عیار کشیده شود.

XS
SM
MD
LG