لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

هواپیماهای ائتلاف به مرکز تدارکات امدادی در یمن حمله کردند


هواپیماهای جنگنده نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز سه‌شنبه به بندر حدیده در یمن، درکرانه دریای سرخ حمله کردند و جرثقیل ها و انبارهای تجهیزات و تدارکات امدادی را درهم کوبیدند.

حدیده در کنترل حوثی ها قرار دارد. جناح های رقیب نیز در نبردهای شبانه در تعز، سومین شهر بزرگ یمن، درگیر شدند.

رویتزر به نقل از ایستگاه‌های تلویزیونی عرب می‌گوید عملیات جنگی در حالی به اوج رسیده که پیکارجویان محلی مخالف حوثی‌ها سعی دارند پیشرفت‌های اخیر خود را تحکیم کنند.

عفو بین‌الملل می‌گوید حملات هوایی به رهبری عربستان «باریکه‌ای خونین از مرگ غیر‌نظامیان‌» برجا گذاشته که می‌تواند به منزله ارتکاب جنایات جنگی باشد.

عفو بین‌الملل می‌گوید درباره هشت حمله هوایی نیروهای ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان در یمن، که در جریان آن ۱۴۱ غیرنظامی از جمله کودکان کشته شدند تحقیق کرده است. این نهاد می‌گوید شواهد حاکی است که حملات در نواحی پرجمعیت در حالی انجام شده که هدف های نظامی در نزدیکی آنها قرار نداشته است.

مقامات ائتلاف در باره این گزارش هنوز اظهار نظر نکرده‌اند، اما قبلا حمله به مواضع غیرنظامی را رد کرده بودند.

عفوبین الملل همچنین گفت در باره ۳۰ حمله حوثی‌ها در عدن و تعز که موجب مرگ ۷۸ غیر نظامی شد تحقیق کرده است.

جنگ در یمن تاکنون بیش از ۴۳۰۰ کشته بر جا گذاشته و بیماری و گرسنگی را در یکی از فقیرترین کشورهای جهان عرب گسترش داده است.

حدیده در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب صنعا، به نقطه اصلی بحران انسانی یمن بدل شده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ هفته پیش وضعیت حدیده را وخیم توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG