لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

انتقاد حسن روحانی از طرح موضوع «هلال شیعی» در منطقه


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با انتقاد از مطرح شدن اندیشه هلال شیعی در منطقه، طرح آن را برای ایجاد تفرقه در کشورهای منطقه دانست.

به گزارش‌ رسانه‌های داخلی ایران، رئیس جمهوری ایران که روز شنبه، ۲۴ مرداد در مراسم گشایش یک کنفرانس مذهبی سخنرانی می‌کرد گفت: «برخلاف کسانی که می‌خواهند در منطقه تفرقه ایجاد کنند، اعلام می‌کنیم که ما هلال شیعه نداریم. ما قمر و بدر اسلام داریم.»

هلال شیعی اولین بار توسط ملک عبدالله پادشاه اردن در توصیف طرح نفوذ هرچه بیشتر شیعیان در بخش‌هایی از خاورمیانه اشاره دارد. طرحی که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران معتقدند با هدف شیعه‌هراسی مطرح شده و آن را رد می‌کنند.

روابط ایران با برخی از کشورهای منطقه نظیر عربستان و امارات، در پی جنگ داخلی سوریه و بحران یمن به سردی گرایید و در مقاطعی پرتنش شد. منتقدان سیاست‌های ایران در منطقه معتقدند که ایران با نگرش حمایت از گروه‌های شیعه در منطقه، قصد گسترش نفوذ خود در دیگر کشورها را دارد.

ایران البته حمایت خود از شیعیان یمن، بحرین، عراق، لبنان و پشتیبانی از دولت سوریه را پنهان نمی‌کند اما دخالت در امور دیگر کشورها را رد می‌کند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرده که ایران قدرت را در سلاح و اسلحه نمی‌بیند، بلکه قدرت را در منطق و استدلال و به اهتزاز درآوردن پرچم صلح می‌بیند.

رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران در تلاش هستند در پی دستیابی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، از تنش‌ها در روابط با کشورهای همسایه و نگرانی‌ این کشورها از برنامه موشکی و هسته‌ای ایران بکاهند.

XS
SM
MD
LG