لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

درگیری داخلی بین نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها در یمن


جنگ در یمن - آرشیو
جنگ در یمن - آرشیو

نیروهای یمنی تحت حمایت امارات متحده عربی تاسیسات انرژی در شبوه را از یک جناح دیگر تصرف کردند.

این امر باعث شد رئیس شورای ریاست جمهوری یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است روز یکشنبه به آنها دستور عقب نشینی دهد. این درگیری‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که رقابت‌های داخلی در این ائتلاف علیه حوثی‌ها، مشکلات جدیدی را برای این شورا رقم زده است.

سرنوشت این شورا برای عربستان سعودی که تلاش دارد اتحاد نیروهای درگیر با حوثی‌های وابسته به ایران در یمن را تقویت کند، مهم است. همبستگی این شورا همچنین در راستای تلاش‌های سازمان ملل به منظور برقراری آتش‌بس دائمی در یمن ضروری است.

نیروهای حزب اسلامگرای اصلاح در بیانیه‌ای گفتند که تیپ غول‌های مورد حمایت امارات و متحدان آنها روز شنبه بخش‌هایی از تاسیسات نفتی استان شبوه در جنوب یمن را تصرف کردند و تعدادی از نیروهای حزب اسلامگرای اصلاح را در اسارت نگه داشته‌اند.

رئیس شورای رهبری سیاسی یمن روز یکشنبه به وزیر دفاع و فرماندار شبوه دستور داد تا «شرایط را به وضعیت قبل از حمله برگردانند و افراد بازداشت شده را آزاد کنند.»

رویترز می‌نویسد سخنگوی تیپ غول‌ها بلافاصله به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداد.

نیروهای حزب اصلاح و تیپ غول‌ها که هر دو در شورای رهبری سیاسی یمن نمایندگانی دارند، یکی از هشت نیروی عمده ائتلاف علیه حوثی‌ها به شمار می‌روند. این دو گروه پیشتر نیز در اوایل ماه جاری در شبوه با هم درگیر شده بودند.

درگیری‌های داخلی بین ائتلاف علیه حوثی‌ها در حالی است که این گروه مورد حمایت تهران، بخش‌های عمده‌ای از یمن را در کنترل خود دارند.

XS
SM
MD
LG