لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

منصور هادی رئیس جمهوری یمن به عدن بازگشت


عکس آرشیوی از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن
عکس آرشیوی از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن

مقامات در جنوب یمن می گویند عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری یمن، پس از تبعید شش ماهه، روز سه شنبه وارد فرودگاه عدن شده است.

آقای هادی در ماه مارس گذشته، هنگامی که شبه نظامیان شورشی حوثی به محل اقامت او در عدن نزدیک شدند، به عربستان سعودی گریخت.

کابینه یمن پس از گذراندن ماه ها تبعید در عربستان، هفته گذشته به یمن بازگشت و در حال حاضر با هدف بازگرداندن ثبات به کشور، در شهر بندری عدن مستقر شده اند.

در خبرهای دیگر، هواپیماهای جنگی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه یک ناحیه مسکونی در صنعا را بمباران کردند و به گفته منابع پزشکی، دست کم ۲۰ تن را کشتند. به گفته شاهدان شورشیان حوثی مورد حمایت ایران هدف حمله بودند.

همزمان خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که در اثر حمله یک فروند پهپاد آمریکا، دو عضو مظنون القاعده در نزدیک شهر ماریب کشته شدند.

در جنگ یمن، ائتلاف علیه حوثی ها ترکیب لرزانی از میلیشاهای محلی و قبیله ای، جدایی خواهان جنوبی، پیکارجویان سنی و واحدهای ارتش وفادار به منصور هادی رئیس جمهوری را شامل می شود.

نیروهای زمینی از حمایت ائتلافی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی و پشتیبانی آمریکا برخوردار هستند، که از ماه مارس شورشیان را با حملات هوایی هدف گرفته اند.

در مقابل آنها، شبه نظامیان حوثی قرار گرفته اند که از سوی واحدهای نظامی وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق، و اتحادیه ای حمایت می شوند که سال گذشته حوثی ها را قادر ساخت بر بیشتر مناطق یمن مسلط و موجب فرار منصور هادی رئیس جمهوری وقت به ریاض شوند.

از آن زمان، طرف های متعدد درگیری، برای کنترل یمن جنگیده اند. جنگ و حملات هوایی علیه حوثی ها موجب کشته شدن بیش از ۴۵۰۰ تن شده که بنا بر گزارش ها اکثرا غیرنظامی بوده و یک فاجعه انسانی بوجود آورده است.

XS
SM
MD
LG