لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

عملیات سنگین عربستان سعودی در شرق صنعا ادامه دارد


نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی با هلیکوپتر و سربازان پیاده کشورهای خلیج فارس عملیات سنگین در یمن را ادامه می‌دهند. یک مقام سعودی گفت حمله اخیر نیروهای ائتلاف عرب علیه حوثی ها در یمن که در روز یکشنبه آغاز شد یکی از بزرگترین حملات از آغاز عملیات در استان مأرب به شمار می‌رود.

نیروهای ائتلاف می‌خواهند حوثی‌های تحت حمایت ایران را از استان مأرب و صنعا بیرون برانند.

نیروهای ائتلاف عرب را ریاض در ماه مارس برای حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری در تبعید یمن و علیه نیروهای شورشی حوثی تشکیل داد.

از آغاز حملات نیروهای ائتلاف علیه یمن، دست کم ۶۱ نفر در عربستان سعودی در جریان درگیری‌های مرزی کشته شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید حملات نیروهای ائتلاف به یمن، بیش از ۴۵۰۰ کشته از جمله شمار بالایی از غیرنظامیان را به کشتن داده است.

دولت در تبعید یمن که در ریاض به سر می برد گفت در مذاکرات صلح به میانجیگری سازمان ملل متحد شرکت نمی‌کند مگر آن که حوثی‌ها از مکان‌های تصرف کرده خارج شوند.

پیشتر دولت در تبعید منصور هادی گفته بود در مذاکرات صلح در کشور بی‌طرف عمان شرکت می کند. اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن گفته بود که هر دو طرف یعنی دولت سابق و شورشی‌ها موافقتشان را با شرکت در مذاکرات صلح اعلام کرده‌اند.

سازمان ملل متحد بارها خواستار آتش‌بس در یمن شده اما مذاکرات در ژنو در ماه ژوئه بدون آن که طرف‌های دعوا حتی در یک اتاق جمع شوند شکست خورد.

XS
SM
MD
LG