لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

سازمان ملل متحد: هزاران آواره یمنی در شرایط اسفناکی زندگی می‌کنند


آوارگان یمنی در مارب
آوارگان یمنی در مارب

بخش انگلیسی صدای آمریکا - آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد که ده‌ها هزار نفر از آوارگان داخلی در استان مارب در شمال یمن در شرایطی اسفناک و خطرناک زندگی می‌کنند.

درگیری‌های مداوم بین شورشیان حوثی و نیروهای دولتی یمن برای کنترل شهر ماریب، خسارات زیادی را به مردم غیرنظامی وارد کرده است ‌و بسیاری مجبور به فرار یا ترک محل زندگی خود شده‌اند. ارزیابی اخیر آژانس پناهندگان سازمان ملل نشان می‌دهد که شهرک‌های میزبان نزدیک به ۱۹۰ هزار آواره، بسیار شلوغ هستند و امکانات اولیه محدودی برای زندگی دارند.

آیکاترینی کیتیدی، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، می‌گوید که این اردوگاه‌ها با کمبود آب تمیز، دستشویی، سرویس‌های بهداشتی، و برق مواجه هستند.

در بیش از شش سال جنگ داخلی یمن، حدود چهار میلیون نفر آواره شده‌اند. استان مارب میزبان حدود یک چهارم این جمعیت آواره است.

به گفته کیتیدی، درگیری‌های مسلحانه، گلوله‌باران، و حملات هوایی در این منطقه بی‌ثبات، امسال نزدیک به ۲۴ هزار نفر را آواره کرده است.

کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از طرف‌های متخاصم می‌خواهد که امکان دسترسی بدون مانع به این شهرک‌ها را برای انتقال اقلام ضروری به آوارگان فراهم کنند.

سازمان ملل متحد با اشاره به این که حدود پنج میلیون نفر در یمن در آستانه قحطی هستند، این کشور را بدترین بحران انسانی جهان توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG