لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

۷۸ کشته در انفجار یک کارخانه تولید مهمات در یمن


۷۸ کشته در انفجار یک کارخانه تولید مهمات در یمن
۷۸ کشته در انفجار یک کارخانه تولید مهمات در یمن

انفجار در یک کارخانه تولید مهمات در استان جنوبی إبین در یمن، دست کم ۷۸ کشته و ده ها مجروح برجای گذاشت.

به گفته شاهدان انفجار روز دوشنبه در نزدیکی شهر جعر و در حالی رخ داد که ساکنین آنجا در حال ربودن تسلیحات از کارخانه ای بودند که روز قبل مورد حمله شبه نظامیان اسلامگرایی قرار گرفته بود که کنترل منطقه را در دست دارند.

پس از آن که شبه نظامیان کارخانه را ترک کردند، غارتگران توانستند وارد کارخانه شوند. مشخص نیست که دلیل اصلی وقوع انفجار چه بود. به گفته مسئولان پزشکی بسیاری از مجروحان دچار سوختگی شده اند.

کنترل شهر جعر در استان إبین روز گذشته بدست شبه نظامیان اسلامگرا افتاده بود. گزارش ها حاکیست نیروهای دولتی که نخست پا به فرار گذاشته بودند متعاقبا با برخورداری از حمایت جنگنده های یمنی به شورشیان حمله کردند. یک سرباز یمنی در این عملیات کشته شد.

شبه نظامیان منتسب به القاعده روز یکشنبه گروهی از سربازان یمنی در استان مرکزی میراب را مورد حمله قرار داده و دستکم ۶ تن را کشتند. در این حمله ۴ سرباز یمنی نیز مجروح شدند.

این تازه ترین چالش در جریان بحران اخیر در یمن است که موجب تضعیف علی عبدالله صالح رئیس جمهوری آن کشور شده است. آقای صالح هفته ها است که با تظاهرات گسترده مردمی مواجه شده است. معترضان خواستار کناره گیری صالح از قدرت پس از ۳۲ سال هستند.

آقای صالح روز یکشنبه با اعضای حزب حاکم دیدار کرد و گفت با گروه های اپوزیسیون که به گفته او به جای آن که خواستار انتخابات دمکراتیک باشند، خواستار ریشه کن کردن حزب هستند، مصالحه نخواهد کرد.

گروه های اپوزیسیون یمن پیشنهادهای سابق علی عبدالله صالح برای کناره گیری از قدرت پیش از سر رسیدن دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۳ را نپذیرفته و خواستار ترک فوری او هستند.

XS
SM
MD
LG