لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

تماس دیپلمات های آمریکا و اروپا با مسؤلان یمنی


تماس دیپلمات های آمریکا و اروپا با مسؤلان یمنی
تماس دیپلمات های آمریکا و اروپا با مسؤلان یمنی

مسوولان دولتی و اپوزیسیون یمن روز یکشنبه به طور جداگانه با دیپلمات ها از آمریکا و اروپا ملاقات کردند. این درحالی است که علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن پس از یک جراحی موفقیت آمیز در عربستان سعودی برای بیرون آوردن ترکشی از سینه اش، دوره نقاهت را سپری می کند.

آقای صالح روز جمعه در یک حمله راکت به مجموعه ریاست جمهوری اش مجروح شد و سپس به همراه شماری از مسوولان ارشد دولتی یمن، به بیمارستانی نظامی در ریاض، پایتخت عربستان منتقل شد.

انتظار می رود رهبر یمن مدت دو هفته در عربستان سعودی اقامت داشته باشد.

حزب حاکم در یمن اصرار دارد که آقای صالح به یمن باز خواهد گشت، اما تحلیلگران می گویند روشن نیست که میزبان های سعودی وی، به او اجازه دهند به عنوان رییس جمهوری یمن به کشورش بازگردد.

پیش از خروج علی عبدالله صالح از یمن، او قدرت را به عبد ربه منصور هادی، معاون رییس جمهوری واگذار کرد.

آقای هادی روز یکشنبه در دیدار با سفیر آمریکا جرالد فايرستاين، با او درباره همکاری با ائتلاف اپوزیسیون یمن گفتگو کرد. آقای هادی همچنین بطور جداگانه با فرمانده هان ارتش از جمله چندین نفر از فرزندان آقای صالح ملاقات کرد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که دیپلمات های ایالات متحده و اروپا، از جمله سفیر آمریکا، از اپوزیسیون یمن خواسته اند از تشکیل کمیته های دولت موقت پیش از اینکه آقای صالح رسما از قدرت کناره گیری کند، خودداری کنند.

این روزنامه به نقل از یک سخنگوی سفارت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به تلاش ها برای اینکه متحد پیشینش قدرت را واگذار کند، ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG