لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

ائتلاف به رهبری عربستان، ایران را مسئول طولانی شدن جنگ در یمن دانست


دوازده کشور عضو ائتلاف به رهبری ریاض که برای بازگشت منصور هادی، رئیس جمهوری یمن به قدرت، شبه نظامیان حوثی را هدف حملات هوایی قرار داده اند، در بیانه ای مشترک، جمهوری اسلامی ایران را برای ادامه پشتیبانی از حوثی ها، مسئول طولانی شدن جنگ در یمن خواندند.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف عرب همچنین گفت، ایران برای بی نتیجه ماندن تلاش های سیاسی و دیپلماتیک که می تواند به حل بحران در یمن بینجامد ، مقصر است.

المالکی گفت: «کشورهای شرکت کننده در جلسه قویاً ایران را برای پشتیبانی و تامین مهمات ، موشک های بالستیک و مین به پیکارجویان حوثی در یمن محکوم می کنند. دخالت ایران در یمن ، قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل را نقض می کند و باید برای عواقب منفی که بر امنیت منطقه می گذارد ، مسئول شناخته شود.»

جمهوری اسلامی ایران بیانیه ائتلاف عرب در محکوم کردن کمک های نظامی تهران به حوثی ها را مضحک و بی پایه خواند.

در جنگ دو ساله در یمن بیش از پنج هزار شهروند غیرنظامی کشته شده است که یک پنجم از آن ها کودکان هستند.

۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۲۷ میلیونی یمن، نیاز فوری به کمک های نوع دوستانه دارند. هفت میلیون و سیصد هزار نفر، نیز، در مرز گرسنگی مطلق قرار دارند.

کشورهای ائتلاف عرب، ضمن حمایت از تلاش سازمان ملل برای ارسال کمک های نوع دوستانه متعهد شدند به ارسال این کمک ها ادامه دهند اما هیچ زمانبندی مشخصی برای توقف حملات هوایی که ارسال کمک های بشردوستانه ممکن شود، ارائه ندادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG