لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

القاعده معلم انگلیسی آمریکایی در یمن را به قتل رساند


القاعده معلم انگلیسی آمریکایی در یمن را به قتل رساند
القاعده معلم انگلیسی آمریکایی در یمن را به قتل رساند

یک گروه شبه نظامی وابسته به القاعده اعلام کرد یک معلم آمریکایی تبار را به جرم تبلیغ برای مسیحیت به قتل رسانده است.

شبه نظامیان موتورسیکلت سوار، این آمریکایی را روز یکشنبه در حالی به ضرب گلوله به قتل رساندند که وی در شهر جنوبی تعز سوار بر خودروی خود بود.

بنا به گفته مقامات یمن، این مرد آمریکایی در یک موسسه زبان کار می کرد که توسط اروپایی ها اداره می شد. مقامات برای یافتن مهاجمان این حمله، روند تحقیقات را آغاز کردند.

یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای که به صدای آمریکا ارسال شد، خبر کشته شدن این تبعه آمریکایی را تایید و آن را یک «جنایت هولناک» خواند و مصرانه از یمن خواست تا مسئولان این جنایت را به پای میز محاکمه بکشاند.

گروه انصار الشریعه وابسته به القاعده با ارسال پیامکی به خبرنگاران مستقر در یمن اعلام کرد که این آمریکایی را به این دلیل به قتل رسانده که او یک مبلغ مسیحی بوده است. شبه نظامیان اسلام گرا اغلب گروه های امداد و توسعه کشورهای غربی را به تبلیغ متهم می کنند.

یک زن اهل سوئیس که در حدیده، بندر غربی یمن معلم زبان بود، هفته گذشته ربوده شد. هویت ربایندگان هنوز مشخص نیست.

گروه های وابسته به القاعده در مرکز و جنوب یمن فعال هستند. این گروه های ستیزه جو سال گذشته چندین شهر استان ابیان را تسخیر کردند.

یک مقام محلی به خبرگزاری های خارجی گفت از روز شنبه مواضع القاعده در شمال زنگبار، پایتخت استان ابیان از دریا هدف حمله موشکی قرار گرفتند. این مقام گفت حداقل چهارده شبه نظامی کشته شدند. مشخص نیست که کشتی های جنگی ایالات متحده موشک ها را پرتاب کردند و یا آتشبار ارتش یمن این مسئولیت را به عهده داشته است.

بنا به گفته شاهدان، هواپیماهای جنگی یمن همچنین روز یکشنبه به شهر جعار که تحت کنترل القاعده است، حمله کردند و این حملات سبب شد شهروندان این منطقه از خانه های خود فرار کنند. گزارشی از تلفات احتمالی غیرنظامیان منتشر نشده است.

یمن از سال گذشته تاکنون که اعتراض های ضددولتی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری کشور را وادار به استعفا کرد، هرج و مرج بوده است. عابد منصور هادی، معاون وی ماه گذشته به مقام رئیس جمهوری رسید و وعده دارد تا با القاعده مبارزه کند و ثبات را به این کشور فقرزده بازگرداند.

XS
SM
MD
LG