لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

در خشونت در جنوب یمن ۱۲ سرباز کشته شدند


مخالفان علی عبدالله صالح در تعز، یمن. ۷ ژوئیه ۲۰۱۱
مخالفان علی عبدالله صالح در تعز، یمن. ۷ ژوئیه ۲۰۱۱

در دو حمله در جنوب یمن ۱۲ سرباز کشته شده اند.

مقام های رسمی می گویند ستیزه جویان القاعده شامگاه چهارشنبه یک خودرو را در نزدیکی شهر «لودار» زیر آتش گرفتند و ۱۰ تن را کشتند.

در تعز به گفته مقام ها دو سرباز جان سپرده و چندین غیر نظامی مجروح شده اند. جزییات خشونت های روز پنجشنبه در شهر تعز روشن نیست. در آنجا ایلمردان با نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح در نبرد بوده اند.

در همین حال، خبرگزاری یمن روز پنجشنبه گفت نیروهای نظامی در زد و خوردهایی در نزدیکی شهر زنجبار یک رهبر منطقه ای القاعده و چندین همدست او را کشتند.

خشونت در یمن از زمانی که رییس جمهوری برای درمان جراحات ناشی از حمله ای به مجتمع مسکونی او در صنعا به عربستان سعودی انتقال یافت، شدت گرفته است.

تلویزیون دولتی یمن می گوید صالح در روزهای آینده پیام ضبط شده ای خواهد فرستاد. روشن نیست وی در چه مقوله ای سخن خواهد گفت.

جدید ترین درگیری ها پس از آن روی می دهد که یک ژنرال ارشد ارتش، که در ماه مارس از صالح گسست و به مخالفان پیوست، خواهان مداخله خارجی برای کمک به جلوگیری از یک بحران منطقه ای شد.

ژنرال علی محسن روز سه شنبه از آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس خواست صالح را برای کناره گیری زیر فشار بگذارند. وی گفت از برنامه شورا که بر اساس آن صالح قدرت را ظرف ۳۰ روز به یک دولت موقت واگذار خواهد کرد پشتیبانی می کند. ژنرال محسن به سی ان ان گفت مردم یمن خواهان اجرای کامل توافقی هستند که بر برکناری صالح از قدرت و برگزاری انتخابات برای تشکیل دولت جدید تاکید دارد.

واشنگتن و ریاض نتوانسته اند صالح را ناچار به امضای توافقنامه پیشنهادی شورای خلیج فارس سازند. وی سه بار در آخرین لحظه از امضای آن خودداری کرده است.

مخالفان در ۵ ماه گذشته تقریبا هر روز تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کرده اند. آنان خواهان پایان گرفتن حکومت دیکتاتوری ۳۳ ساله علی عبدالله صلح هستند.

XS
SM
MD
LG