لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

زد و خورد های مرگبار در یمن ادامه دارد


ایلمردان در اطراف خانه صادق الاحمر در صنعا پس از زد و خورد با نیروهای دولتی. ۲۶ مه ۲۰۱۱
ایلمردان در اطراف خانه صادق الاحمر در صنعا پس از زد و خورد با نیروهای دولتی. ۲۶ مه ۲۰۱۱

در یمن زد و خوردهای سنگین بین نیروهای دولتی و مخالفان ادامه دارد، در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۵۰ تن کشته شده اند و جنگ داخلی کشور را تهدید می کند.

نبرد به رهبری قبیله «حشید» - بزرگترین و نیرومند ترین عشیره یمن – جدید ترین تهدید برای ماندگاری علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، در قدرت پس از سه ماه اعتراض مخالفان است.

پیشتر، وزارت دفاع اعلام کرد رییس جمهوری دستور بازداشت شیخ صادق الاحمر، رهبر قبیله را صادر کرده است.

احمر در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی الجزیره حکم بازداشت را رد کرد و صالح را به سوق دادن یمن به جنگ داخلی متهم کرد. او از دیگر کشورهای عرب خواست صالح را برای کناره گیری زیر فشار بگذارند.

شاهدان روز پنجشنبه در صنعا گفتند نبرد از چهارشنبه شب ادامه یافته است و دست کم ۲۴ تن کشته شدند.

در همین حال، وزارت دفاع یمن می گوید ۲۸ تن در پی انفجاری در یک انبار اسلحه در پایتخت کشته شدند. اما مخالفان می گویند مرگ این افراد ناشی از گلوله باران نواحی مسکونی از سوی نیروهای دولتی بوده است. هیچ کدام از ادعاها مستقلا تایید نشده است.

پیشتر به گفته شاهدان عینی در روز پنجشنبه صدای گلوله باران و انفجارهای مهیب در صنعا شنیده شده است. روز پنجشنبه برق شهر به تناوب قطع می شد و مخالفان دولت توانستند کنترل چند ساختمان دولتی، از جمله ساختمان خبرگزاری دولتی سبا، را به دست بگیرند.

روز چهارشنبه شمار زیادی از اهالی صنعا از شهر گریختند.

وزارت امورخارجه آمریکا به دیپلماتهای غیر ضروری و اعضای خانواده دیپلمات ها دستور داد خاک یمن را ترک کنند. این وزارتخانه می گوید به دلیل نا آرامی ها و نیز به علت عملیات تروریستی، میزان تهدید امنیتی در یمن بسیار بالا رفته است.

علیرغم این واقعیت که یمن متحد عمده آمریکا در جنگ با القاعده بوده است، باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، بر فشار بر صالح برای کناره گیری افزوده است.

روز پنجشنبه، رویترز گزارش داد معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خشونت در یمن را محکوم کرد و گفت رویدادهای جاری بر نیاز به انتقال صلحجویانه قدرت تاکید می گذارد.

علی عبدالله صالح پیشنهاد خروج داوطلبانه را رد کرده است. وی روز چهارشنبه تلاش برای مذاکره را که آمریکا از آن پشتیبانی می کند، رد کرد و به خبرگزاری رویترز گفت «از خارج دستور نمی گیرد.»

در این میان، هزاران معترض بار دیگر در سراسر پایتخت براه پیمایی پرداختند و از صالح خواستند کنار برود.

XS
SM
MD
LG