لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

محاصره یک مقر دیپلماتیک در صنعا از سوی هواداران مسلح صالح


سربازان ارتش یمن که به مخالفان پیوسته اند. ۲۲ مه ۲۰۱۱
سربازان ارتش یمن که به مخالفان پیوسته اند. ۲۲ مه ۲۰۱۱

وفاداران مسلح علی عبدالله صالح، ریيس جمهوری يمن با محاصره يک مقر ديپلماتيک در صنعا پايتخت آن کشور، سفيران آمريکا، بريتانيا، و کشورهای عرب حوزه خليج فارس را در داخل ساختمان گير انداخته اند.

افراد مسلح روز يکشنبه، با بستن خيابان های اطراف سفارت امارات متحده عربی، که سفيران در آنجا درباره يک توافق مورد حمايت شورای همکاری خليج فارس در مورد انتقال قدرت توسط آقای صالح ظرف مدت يک ماه مشغول بحث و تبادل نظر بودند، به گشت زنی پرداخته اند.

به نظر می رسد ریيس جمهوری يمن مجددا از امضای توافقی انتقال قدرت عدول می کند، که با ميانجیگری شورای همکاری خليج فارس تنظيم شده است و مستلزم انتقال قدرت توسط او در ظرف يک ماه است.

پرزيدنت عبدالله صالح روز يکشنبه، گفت وی به امضای توافقی که پشت درهای بسته تنظيم شده است علاقه ای ندارد. او اين نظر را چند ساعت قبل از برنامه تنظيم شده برای امضای توافق ابراز کرد.

امضای توافق انتقال قدرت در يمن پيشتر نيز دو بار به سبب مخالفت آقای صالح عملی نشده است.

مخالفان دولت يمن اين توافق را روز شنبه با اين تفاهم امضا کرده اند که ریيس جمهوری نيز آن را امضا می کند.

در همين حال روز یکشنبه صدها هزار يمنی در صنعا، پايتخت يمن، در يکی از ميدان های مرکزی شهر جمع شدند که به کانون اعتراض های مخالفان مبدل شده است. حاميان آقای صالح نيز برای اعتراض به توافق بسياری از خيابان ها را بسته بودند.

توافق، حاوی موادی است که به آقای صالح در صورتيکه ظرف ۳۰ روز قدرت را به يکی از معاونانش منتقل کند، مصونيت از تعقيب می دهد.

ریيس جمهوری يمن روز شنبه در يک سخنرانی از اين توافق مورد حمايت آمريکا به عنوان يک کودتا ياد کرد و هشدار داد که خروج وی از صحنه به القاعده امکان می دهد بخش هایی از يمن را تصرف کند.

رهبر يمن ماه هاست که با تظاهرات ضد دولتی معترضانی روبروست که می خواهند به حکومت ۳۰ ساله او پايان دهند. دولت وی با توسل به سرکوبی شديد و خونين به اين خواست و تظاهرات واکنش نشان داده است.

XS
SM
MD
LG