لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

یمن کنترل ساختمان های دولتی در پایتخت یمن به دست ایلمردان


یمن کنترل ساختمان های دولتی در پایتخت یمن به دست ایلمردان
یمن کنترل ساختمان های دولتی در پایتخت یمن به دست ایلمردان

قبایل مخالف دولت در یمن کنترل چندین ساختمان دولتی در صنعا را به دست گرفته اند، در همین حال در دومین روز نبرد سنگین با نیروهای هوادار علی عبدالله صالح، رییس جمهوری درگیر هستند.

شاهدان می گویند جنگجویان قبیله ای متحد شیخ صادق الاحمر روز سه شنبه کنترل وزارت بازرگانی و چندین نهاد دیگر دولتی در ناحیه «حسبه»، پایتخت، را در دست گرفتند.

به گفته ایلمردان نیروهای دولتی که در نزدیکی وزارت کشور مستقر بودند، گلوله های خمپاره به سوی اقامتگاه الاحمر در حسبه پرتاب کردند و پنج رزمنده را کشتند.

دولت یمن، ایلمردان را به حمله به یک مدرسه متهم کرده است. در جریان نبرد در روزهای اخیر، دستکم ۱۲ تن، از جمله یک عضو نیروی امنیتی، کشته شده اند.

شیخ صادق الاحمر در ماه مارس به جنبش مخالفان پیوست.

تصمیم رییس قبیله به درگیر ساختن رزمندگان خود در نبرد با دولت، شدت گرفتن قیام تقریبا چهار ماهه را نشان می دهد.

این زد و خورد در حالی جریان دارد که جامعه بین المللی فشار بر علی عبدالله صالح برای انتقال مسالمت آمیز قدرت و پایان دادن به سه دهه حکومت دیکتاتوری را افزایش داده است.

شورای همکاری خلیج فارس تلاش های میانجیگرانه خود را روز یکشنبه، پس از آن که صالح حاضر نشد موافقتنامه را امضا کند متوقف کرد.

نمایندگان مخالف موافقتنامه را روز شنبه امضا کردند، زیرا تصور می کردند که رییس جمهوری روز یکشنبه آن را امضا خواهد کرد. این سومین بار است که صالح از امضای قرارداد خودداری می کند.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت واشنگتن بر این باور است که صالح هنوز می تواند با امضا موافقتنامه به بن بست سیاسی در یمن پایان دهد و ما او را تشویق خواهیم کرد.

بر اساس این توافقنامه در صورتی که صالح قدرت خود را ظرف ۳۰ روز به یکی از معاونان خود واگذار کند از هرگونه پیگرد قضایی مصون خواهد بود.

XS
SM
MD
LG