لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

خودداری دوباره رییس جمهوری یمن از امضای طرح ابتکاری اعراب


در این تصویر که از تلویزیون گرفته شده است، هلی کوپترهای ارتش یمن در حال انتقال سفرای آمریکا و شمار دیگری کشور ها از سفارت محاصره شده امارات متحده عربی در صنعا هستند
در این تصویر که از تلویزیون گرفته شده است، هلی کوپترهای ارتش یمن در حال انتقال سفرای آمریکا و شمار دیگری کشور ها از سفارت محاصره شده امارات متحده عربی در صنعا هستند

یکشنبه، روز پر حادثه دیگری در صنعا پایتخت یمن بود. در این روز علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن حاضر نشد طرح ابتکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای واگذاری قدرت را امضا کند. بر اساس این طرح، آقای صالح قدرت را طی یک ماه واگذار خواهد کرد.

اما رییس جمهوری یمن، روز یکشنبه در تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که او طرح کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تنها در صورتی امضا خواهد کرد که مخالفان برای مراسم رسمی امضای این طرح به کاخ ریاست جمهوری بیایند.

رییس جمهوری یمن پیش از این نیز دو بار از امضای توافق خودداری کرده بود.

مخالفان دولت علی عبدالله صالح روز شنبه این قرار داد را امضا کردند. آنان انتظار داشتند رییس جمهوری یمن نیز این قرار داد را روز یکشنبه امضا کند.

علی عبدالله صالح گفت رهبران اپوزیسیون باید برای شرکت در مراسم امضای موافقتنامه به کاخ ریاست جمهوری بیایند، چرا که به گفته آقای صالح، او و مخالفان بخشی از دولت موقت خواهند بود که بر اساس این پیمان تشکیل خواهد شد.

طبق این طرح، علی عبدالله صالح به مدت ۳۰ روز و پیش از کناره گیری از قدرت، دولت موقت را اداره خواهد کرد و سپس معاون رییس جمهوری یمن برای ۶۰ روز اداره امور را در دست خواهد گرفت.

رییس جمهوری یمن همچنین مخالفان را به فرار از امضای قرار داد متهم کرد و تاکید کرد این امر مسوولیت هرگونه خونریزی ناشی از خشونت های احتمالی را برای آنان به همراه دارد.

او گفت اگر اپوزیسیون می خواهد کشور را به سمت جنگ داخلی پیش ببرد، باید مسوولیت آن را بپذیرد. به گفته رییس جمهوری یمن، اپوزیسیون همچنین باید مسوول خونریزی هایی باشد که در صورت شکست این توافق رخ خواهد داد.

از سوی دیگر، حسن زید، یک رهبر ارشد «مجمع مشترک»، متشکل از احزاب مخالفت دولت اتهامات وارد شده از سوی علی عبدالله صالح مبنی بر اینکه گروه او مسوول خونریزی ها خواهد بود را رد کرد و تاکید کرد رییس شورای کشورهای همکاری خلیج فارس، که میانجیگری میان دولت و مخالفان را بر عهده دارد، تعیین می کند که چه زمانی و در چه مکانی توافق باید امضا شود و نه هیچ کدام از طرفین درگیر.

یک رهبر دیگر مخالفان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت اپوزیسیون، «در هیچ مراسم امضای توافقنامه که در کاخ ریاست جمهوری برگزار شود شرکت نمی کند.» او همچنین از ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی خواست بر صالح فشار آورند تا توافق را امضا کند.

انتقال سفرا از سفارت امارات متحده عربی با استفاده از هلی کوپتر

صنعا روز یکشنبه همچنین شاهد حادثه دیگری بود. شاهدان می گویند هلی کوپترها در یمن سفرای ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را از داخل سفارت امارات متحده عربی که توسط نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح محاصره شده بود، منتقل کردند.

دیپلمات ها در سفارت امارات متحده عربی در حال گفتگو درباره طرح کشورهای عربی منطقه خلیج فارس برای واگذاری قدرت از سوی آقای صالح بودند.

صدها نفر از وفاداران به رییس جمهوری یمن، سفارت امارات متحده عربی را روز یکشنبه محاصره کردند. آنان خیابان ها را نیز مسدود کردند و در اطراف خیابان های نزدیک سفارت حضور داشتند.

صدها هزار نفر از مخالفان رییس جمهوری یمن روز یکشنبه در میدان مرکزی صنعا که صحنه اعتراضات ضد دولتی بوده است، تجمع کردند و دست به اعتراض زدند.

XS
SM
MD
LG