لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

فشار بر بهائیان در ایران؛ یک شهروند در شیراز بازداشت و به زندان منتقل شد


درادامه فشارهای حکومتی بر بهائیان در ایران، یک شهروند شیرازی پس از احضار به شعبه اجرای احکام، بازداشت و برای تحمل شش ماه حبس به زندان مرکزی شیراز منتقل شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سروش ایقانی خرداد امسال توسط دادگاه انقلاب شعبه شیراز به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر این حکم به شش ماه کاهش یافت.

مجازات‌های تکمیلی این شهروند بهائی دو سال منع خروج از کشور همراه با لغو گذرنامه به مدت دو سال و تبعید و اقامت اجباری در شهر مهریز واقع در استان یزد اعلام شده بود.

سروش ایقانی پاییز ١٣٩۵ توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران در شهر شیراز بازداشت و پس از مدتی، با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

اعزام سروش ایقانی به زندان، به فاصله کمتر از یک هفته محکومیت سه شهروند بهائی است. شعبه اول دادگاه انقلاب بجنورد هفته گذشته سه عضو یک خانواده بهائی را به حبس تعزیری، جریمه نقدی، و محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم کرد.

این دادگاه برای شعله شهیدی و پسرانش فاران و شایان ثنائی حکم زندان، جزای نقدی، و محرومیت از حقوق اجتماعی صادر کرد.

جامعه جهانی بهائی در بیانیه‌ای، با انتقاد از تشدید برخوردهای جمهوری اسلامی با شهروندان بهایی در ایران اعلام کرده است که «یورش‌های خشن و توهین‌آمیز به منازل بهائیان، بازداشت‌ها و محاکمه‌های ناعادلانه به اتهامات واهی علیه بهائیان افزایش یافته است.»

جمهوری اسلامی ایران در قوانین خود آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و بهاییان دهه‌هاست که با فشارهای امنیتی، بازداشت و تبعیض‌های گسترده روبه‌رو هستند.

موارد متعدد محرومیت از تحصیل در دانشگاه، تخریب قبرستان‌ها، ممنوعیت اشتغال در مراکز دولتی، و پلمپ محل کسب‌وکار برخی از فشارهایی است که بهاییان در ایران متحمل می‌شوند.

سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر بارها از «تبعیض» علیه بهاییان در ایران انتقاد کرده‌اند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند که به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حق آزادی عقیده و مذهب پایبند باشند.

XS
SM
MD
LG