لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

یکتا فهندژ، شهروند بهائی با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد


یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز
یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز

بنابر گزارش‌ها، یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی روز شنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه، با تودیع وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

وب‌سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خبر داد که آزادی این شهروند بهائی با تودیع وثیقه صورت گرفته است.

‍پیش از این و در روزهای آغازین سال، مونا، خواهر یکتا فهندژ، در پیامی اختصاصی به صدای آمریکا گفته بود که با وجود فرا رسیدن نوروز و «علی‌رغم تلاش‌های بی‌وقفه خانواده» برای آزادی این زندانی عقیدتی، او همچنان در بازداشت است.

او در آن پیام گفته بود که «امسال علی‌رغم تلاش‌های بی‌وقفه خانواده برای آزادی موقت، یکتا چهارمین عید نوروز را در زندان به سر می‌برد.»

به گفته مونا فهندژ، در این دور از بازداشت، «فشارهای وارده» بر یکتا فهندژ «بسیار بیشتر» از بازداشت‌های پیشین بوده، «به طوری که در طول ۹ هفته» او تنها دو بار به طور بسیار محدود با خانواده تماس داشته است.

یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی زندانی در شیراز، ۲۷ آذر سال گذشته در شیراز بازداشت شد و ۳۰ بهمن به زندان عادل‌آباد در مرکز استان فارس منتقل شد. او از زمان بازداشت بلاتکلیف و در «بازداشت موقت» بسر می‌برد.

شهروندان بهائی از بزرگ‌ترین اقلیت‌های دینی غیرمسلمان در ایران به شمار می‌روند و از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تا کنون به طور سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار داشته‌اند.

بنا بر گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» در سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا آن را تهیه و منتشر کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض، و انگ‌زنی اجتماعی جمهوری اسلامی علیه اعضای جامعه بهائی در ایران تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG