لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

ده رویداد پرسروصدای مذهبی در سال ۲۰۱۱


ده رویداد پرسروصدای مذهبی در سال ۲۰۱۱
ده رویداد پرسروصدای مذهبی در سال ۲۰۱۱

مورمونیسم
نشریه تایمز مذهب مسیحیان مورمون را در رتبه اول دین های خبرساز سال قرار داده و نوشته است: کلیسای قدیسان آخرزمان، در آمریکا همواره دینی برای آینده تصور شده و به نظر می رسد که امروز همان آخرزمان یا آینده ای است که وعده می دادند. نه تنها دو مورمون (میت رامنی و جان هانتسمن) کاندیدای جمهوری خواهان ایالات متحده هستند بلکه این مذهب در عرصه اجتماعی آمریکا نیز به واسطه مناظرات، کتاب و نمایش به شکلی گسترده مطرح شده و این مذهب کاملا آمریکایی، به نظر می رسد که با تمام مناقشات و اختلاف نظرهایی که درباره مورمونیسم وجود دارد، به بافتی از بدنه اصلی آمریکا بدل شده است.

اتهام سوءاستفاده از کودکان در کلیسا
دسامبر ۲۰۱۰ در کانزاس سیتی آمریکا، تکنسینی که کامپیوتر دفتر کار کشیش رشان راتیگان در یک کلیسا را تعمیر می کرد، در حافظه کامپیوتر عکس هایی پورنوگرافیک از دختربچه ها یافت و موضوع را با رابرت فین، اسقف کلیسای کاتولیک در میان گذاشت اما او پلیس را از جریان با خبر نکرد. اسقف فین در مه ۲۰۱۱ پس از بازداشت راتیگان به اتهام مرتبط با سوءاستفاده جنسی از کودکان، مجبور به عذرخواهی شد. اسقف فین پس از اطلاع از ماجرای کامپیوتر و عکس های ذخیره شده در آن، راتیگان را به یک کلیسای دیگر منتقل کرد اما پدر راتیگان باز هم کوتاه نیامد و با استفاده از دوربین های مخفی از دخترهایی که دامن های کوتاه داشتند عکس میگرفت که بعضی از آنها فقط شش ساله بودند. در اکتبر ۲۰۱۱، راتیگان مجرم شناخته شد و اسقف کین و حوزه تحت اختیارش در کانزاس سیتی به خاطر پنهان کاری در اطلاع رسانی به پلیس درباره پرونده سوءاستفاده جنسی از کودکان متهم شناخته شد. فین و حوزه عملکرد او سپس بی گناه شناخته شدند.

بحران تناسخ و رهبری آینده تبت
دالایی لاما در انتظار وقوع تناسخ و حلول روحش در جسم رهبر آینده تبت نیست. او در مارس ۲۰۱۱ مسئولیت خود در امور سیاسی را واگذار کرد و گفت می خواهد امور سیاسی منطقه تبت را به فردی تفویض کند که با رأی مردم انتخاب شود. انتخابات در ۲۶ آوریل در دارماسالای هند برگزار شد و لوبسانگ سانگی، به عنوان نخست وزیر دولت در تبعید تبت برگزیده شد. انتخاب یک رهبر سیاسی برای تبت در تقابل با ایده تناسخ است. جانشین رهبر تبت باید کودکی باشد که روح دالایی لاما در او حلول کرده باشد. این فرد همچنین باید مورد وثوق پکن باشد تا چین دستی بر جنبش در تبعید تبت داشته باشد. هرچند تبتی های مقیم چین نارضایتی خود از عملکرد پکن را نشان می دهند. ده راهب و راهبه تبتی شاید تحت تاثیر بهار عرب، خود را به آتش کشیده اند. (و یازدهمین راهب تبتی، پس از طی مسیری طولانی از کوهستان های هیمالایا برای پناهندگی در هند، خود را به آتش کشید). دالایی لاما سعی کرده پیروان خود را به توقف خودزنی ترغیب کند.

مرحوم پاپ ژان پل دوم در یک قدمی قدیس شدن
در آوریل ۲۰۰۵ به دنبال مرگ پاپ ژان پل دوم، جمعیت بزرگی در میدان سنت پیتر واتیکان خواستار آن شدند که سلسله مراتب هرچه زودتر طی شود و او فورا به مقام قدیسی برسد. حالا بعد از شش سال طرفداران پاپ سابق دارند به خواسته شان می رسند چرا که روند معمولا کند و وقت گیر قدیسی، در مورد پاپ اصالتا لهستانی سابق، ژان پل دوم، احتمالا تحت نفوذ جانشینش بندیکت شانزدهم، با سرعت حیرت آوری پیش رفته است. در اول مه ۲۰۱۱ درکلیسای سنت پیتر مراسمی برگزار شد که طی آن تابوت چوبی پاپ پیشین در معرض دید عموم قرار گرفت. با این مراسم مرحوم پاپ ژان پل دوم، تنها یک قدم با قدیس شدن فاصله دارد.

حقوق مسیحیان قبطی مصر
سقوط حسنی مبارک موجب آغاز رشته تلاش هایی برای اصلاح بسیاری از اشتباهات قدیمی شد، از جمله فشار برای احقاق حقوق قبطی ها که ده درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند و دهه هاست که به عنوان شهروندان درجه دو، در حاشیه قرار گرفته اند. اما سقوط مبارک، به معنای آن نیست که روش های قدیمی از بین رفته اند، بویژه آن که حاکمیت فعلی در دست نظامی هایی برخاسته از اکثریت مسلمانان سنی است. تظاهرات ماه اکتبر قبطی ها در قاهره در اعتراض به تخریب کلیساها، با خشونت سرکوب شد و چندین نفر کشته شدند. در این میان تنها یک نکته مثبت وجود داشت و آن این بود که شمار گسترده ای از مسلمانان چه سکولار و چه مذهبی، پس از سرکوب تظاهرات قبطی ها با آنان اعلام همبستگی کردند.

تقابل مومنان و فیلسوف های ضد دین
در نشست ادیان که در آسیسی ایتالیا برگزار شد، پاپ بندیکت شانزدهم، میزبان مراسم بود. او در این مراسم برای نشان دادن ارتباط میان دین و منطق، از روشی روشنفکرانه استفاده کرد و چهار فیلسوف قهار ضد دین را به جمع دعوت کرد. در میان صدها پیرو ادیان مختلف مثل مسلمان، تائوئیست ، زرتشتی، یهودی، هندو و بودایی، گیلرموهورتادو فیلسوف مکزیکی، جولیا کریستوا فیلسوف فرانسوی، و رمو بودی فیلسوف ایتالیایی و همچنین والتر بایر، اقتصاددان استرالیایی حاضر بودند. اما پاپ آنقدرها هم خداپرستان و دینداران را در تنگنا قرار نداده بود. او در سخنانش گفت: «در نتیجه غیبت خداوند و نبود انسانیت، خشونت های پیچیده ای روی می دهد. دشمنان دین، دین را یکی از منابع خشونت در تاریخ بشر می دانند و خواستار محو آن هستند. اما انکار خدا منجر به خشونت بیشتر و درجه ای از خشونت شده که حدو مرزی نمی شناسد. بی خدایی محو بشر دوستی را با خود می آورد». چهره های ضددین حاضر در نشست پاسخی متمدنانه به این گفتار داشتند. هورتدو گفت:«ما انسانگراها در گفت و گو با مومنان، خود را با تمامی مردان و زنان خوش نیت، در ساختن جهانی نو مقید می دانیم که به کرامت هر انسانی احترام می گذارد و مبنای زندگی در جامعه است».

مرگ ساتیا سای بابا
صدها هزار نفر در مراسم تدفین او جمع شدند. تابوت سای بابا در پرچم هند پیچیده شده بود و نمایندگان ادیان مختلف در مراسم او دعا خواندند. ساتیا سای بابا معروف ترین گورو یا راهنمای مذهبی و مرشد دینی درمیان میلیون ها تن از پیروانش در هند و دیگر کشورهای جهان بود. ساتیا سای بابا با داشتن دارایی نزدیک به نه میلیارد دلار، فردی بسیار ثروتمند بود. طبق پرونده های وزارت کشور هند، سازمان خیریه متعلق به او، تنها در سال ۲۰۰۹، نوزده و نیم میلیون دلار اعانه خارجی دریافت کرد. نفوذ او مصونیت عمیقی برایش داشت. در سال ۲۰۰۴، یک فیلم مستند ساخت تلویزیون بی بی سی او را به سوء استفاده جنسی از پسران و مردان جوان متهم کرد. اتهامی که سای بابا آن را رد کرد. این اتهام سروصداهایی را در خارج از هند به پا کرد اما در داخل هند هرگز مورد تحقیق قرار نگرفت. پس از مرگ ساتیا سای بابا، دوستداران و پیروانش با این باور که او هنوز قادر به برکت دادن است، سر تابوت و مزار او حاضر شدند.

وقتی آمیش ها کارشان خراب می شود
در اوهایوی آمریکا، شکافی مذهبی در دو شاخه یک جامعه آمیش منونیت، منجر به آن شد که یکی از طرفین به طرف دیگر حمله کند. حملاتی که صورت برخی از آنان را بی ریش کرد. در میان پیروان شاخه کلیسای منونیت آمیش ها، ریش نشان مهمی از هویت مردانه است و کندن ریش یک فرد نوعی مجازات به شمار میرود. در ماه نوامبر، اعضای فرقه مهاجم آمیش به نام مولت، به خاطر حمله به طرف دیگر بازداشت شدند. همزمان اعضای یک گروه دیگر منونیت در بولیوی به انجام یک رشته تجاوز متهم شناخته شدند. به گزارش تایم، گروهی از این افراد برای چهار سال نوعی اسپری شیمیایی را وارد خانه های افراد می کردند و پس از مسموم کردن تمامی خانواده، به زنان تجاوز می کردند. در ماه اوت، یک دادگاه بولیوی هفت تن از هشت متهم پرونده را به خاطر انجام تجاوز محکوم شناخت و هرکدام را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

حراج کلیسای جامع بلورین
ساختمان کلیسا یک شاهکار معماری است. عمارتی شیشه ای برای عبادت، مقبره ای مدرن که توسط معمار مدرنیست فیلیپ جانسون ساخته شده. برای سه دهه، این عمارت شیشه ای محل استقرار رابرت شولر، مبلغ مذهبی انجیلی بود. اما کشیشان کلیسای بلورین، مرتبط با کلیسای رفورمیست آمریکا، بدهکار بود آن هم یک بدهی ۵۵ میلیون دلاری که حدود ۳۶ میلیون دلار از آن بدهی وام بانکی بود. خانواده شولر نیز نتوانست به دلیل بازنشستگی و بیماری رابرت شولر، آن را نجات دهد. در اکتبر ۲۰۱۰، گروه کشیشان کلیسای بلورین اعلام ورشکستگی کردند و در سال ۲۰۱۱ ، ساختمان به حراج گذاشته شد. خریدار احتمالی: دائره اسقفی کاتولیک محلی که قرار است ساختمان را برای سه سال به کشیش شولر اجاره دهد و سپس آن را به خانه کاتولیک برای عبادت تبدیل کند.

پیش بینی روز قیامت
هارولد کمپینگ، به عنوان یکی از دیرپاترین مبلغان مذهبی در تلویزیون، تاریخ پایان جهان را پیش بینی کرده بود. طبق پیش بینی او قرار بود مسیح در ۲۱ مه ۱۹۸۸ ظهور کند. وقتی این پیش گویی درست از آب درنیامد، او گفت روز قیامت در ۶ سپتامبر ۱۹۹۴ است، اما باز هم نشد. این بار آقای کمپینگ با تحلیل کتاب مقدس و درآمیختن آن با دانش اعداد، دو پیش بینی کرد. اول این که مسیح ۲۱ مه ۲۰۱۱ ظهور می کند. این پیشگویی باعث شد که خیلی ها تعلقات دنیایی خود را کنار بگذارند و آماده پایان جهان شوند. بیست و یکم ماه مه آمد و رفت و اتفاقی نیفتاد. این مبلغ مذهبی بار بعد ۲۱ اکتبر را روز قیامت پیش بینی کرد. او کمی پیش از این تاریخ و شاید برای آماده شدن موعد، از ایستگاه رادیویی خانوادگی اش بازنشسته شد. اما ۲۱ اکتبر هم آمد و رفت بدون آن که اتفاقی بیافتد غیر از طوفان یک روزه رینا در کارائیب. منتظران روز قیامت حالا تنها می توانند به تقویم مایاها و ضرب الاجلشان برای فرارسیدن روز قیامت در سال ۲۰۱۲ دل خوش کنند.

XS
SM
MD
LG