لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

چه کسی پشت حمله های يازدهم سپتامبر بود؟


چه کسی پشت حمله های يازدهم سپتامبر بود؟
چه کسی پشت حمله های يازدهم سپتامبر بود؟

بعد از ده سال، هنوز وقتی به مناسبت سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، تصوير برخورد هواپيماها با برجهای دوقلوی نيويورک از تلويزيون پخش می شود، اين سؤال برای چندمين بار پيش می آيد که پشت اين توطئه ها، به واقع چه کسی بود؟ بعضی از فرضيه ها اين سؤال را مطرح می کنند که آيا اين حمله ها واقعاً توسط القاعده صورت گرفت؟ يا دستهای ديگری صحنه گردان بودند؟ اين پرسش يکی از سؤالات هميشگی است که از زمان وقوع حملات ۱۱ سپتامبر مطرح بوده است.

ايالات متحده و اکثر کشورهای جهان از ابتدا، مسؤليت حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را به گردن القاعده انداختند. اسامه بن لادن، رهبرالقاعده، نيز قبول کرد که اين حملات توسط آنها انجام گرفته است.

اما در تمام اين مدت يک عده هميشه مطرح می کردند که اين ماجرا يک توطئه بيشتر نبود. چون به محض اينکه در اينترنت تاريخ يازده سپتامبر را تايپ کنيد، يکی از پنج پاسخ نخستين، هميشه توطئه يازده سپتامبر است که ديده می شود. از همه عجيب تر اينکه بعضی از اين فرضيه ها مطرح می کنند که حمله های ۱۱ سپتامبر کار خود آمريکا بوده است، بعضی ها نيز می گويند، اسراييل اين کار را کرد تا مسلمانان را بدنام کند.

يک عده محقق در سال ۲۰۰۸ در سايت اينترنتی پيپا* از شهروندان ۲۱ کشور جهان سؤال کردند که به نظر آنها چه کسی پشت حملات ۱۱ سپتامبر بود؟

استفن کول، مدير اين برنامه، می گويد: جواب ها خيلی جالب بود. بيش از نيمی از پاسخها، حتی بيشتر از دو سوم کسانی که در کشورهای عضو ناتو زندگی می کنند، گفته اند القاعده، بنابراين در اينجا ما جواب همه مردم جهان را نداريم.

آقای کول اضافه می کند: بعد از اين، محقق ها تصميم گرفتند آمريکا را هم به اين برنامه اضافه کنند. آنهايی که بيشتر مخالف آمريکا بودند، کمتر فکر می کردند که القاعده اين کار را کرده است.

گرم بَنِرمن، از سناتورهای سابق آمريکا، می گويد: اين نظرسنجی ها اگر همان اول، بلافاصله بعد از ۱۱ سپتامبر انجام گرفته بود، بهتر بود، چون آن موقع حتی آنهايی که چندان روابط خوبی با آمريکا نداشتند احساس همدردی می کردند و می گفتند ما پشت شما هستيم و می دانيم به شما چه گذشته است.

آقای بنرمن می گويد: اما آمريکا در اين سالها، بخصوص به دليل راه انداختن جنگ عراق، کشوری که اصلاً ربطی با ۱۱ سپتامبر نداشت، کلی از اعتبار خود را از دست داد. بعد از ۱۱ سپتامبر نظر بسياری از کشورها بويژه کشورهای مسلمان نسبت به آمريکا تغيير کرد. در سال ۲۰۰۸ اکثر مردم کشورهای خاورميانه می گفتند ۱۱ سپتامبر يا تقصير القاعده نبوده يا که می گفتند نمی دانند کار چه کسی بوده است.

* http:/www.pipa.org

XS
SM
MD
LG