لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

جابجایی دو ناو در منطقه؛ هدف ایالات متحده، حمایت از اسرائیل و نیروهای آمریکایی است


آرشیو
آرشیو

روزنامه «وال استریت جورنال» روز جمعه ۲۴ فروردین، گزارش داد که ایالات متحده اقدام به جابجایی دو ناو نیروی دریایی این کشور خود به منظور حمایت از اسرائیل و نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه کرده است تا مانع حمله مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل شود.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که یکی از این ناوها پیش از این در منطقه مستقر بود و دیگری که به آنجا اعزام شده است و افزود که یکی از این ناوهای نیروی دریایی ایالات متحده حامل یک سیستم دفاع موشکی (Aegis) است.

بر اساس این گزارش، اقدام ایالات متحده که بخشی از تلاش برای جلوگیری از درگیری گسترده تر در خاورمیانه است.

در جریان حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق در روز ۱۳ فروردین، شش تن از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شدند. از آن هنگام، رهبر و سایر مقامات جمهوری اسلامی اقدام به تهدید در مورد حمله تلافی جویانه به اسرائیل کرده اند. این در شرایطی است که این کشور تاکنون انجام این حمله را تایید یا تکذیب نکرده است.

وال استریت جورنال روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته بود که «اسرائیل بر اساس اطلاعات دریافتی از ایالات متحده برای حمله مستقیم ایران به جنوب یا شمال اسرائیل آماده می‌شود.»

این روزنامه همچنین به نقل از شخصی که یک «منبع نزدیک به رهبری ایران» نامید، نوشته بود که بحث در مورد طرح های حمله در ایران در جریان است اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وال استریت جورنال به هویت این مقام آمریکایی و منبع ایرانی اشاره نکرد.

پس از آن، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا و یک منبع آگاه گزارش داد ارزیابی‌های ایالات متحده نشان می‌دهد که حملات ایران به اسرائیل، مستقیم و علیه چندین هدف در داخل اسرائیل خواهد بود.

براساس این گزارش، نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی نیز ممکن است در انجام این حملات مشارکت داشته باشند و اهداف حمله هم در داخل اسرائیل و هم در کشورهای منطقه خواهند بود.

سی‌ان‌ان در گزارشی دیگر به نقل از دو منبع اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد ایالات متحده به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در حال جابجایی تجهیزات نظامی خود از جمله پهپادها و موشک‌های کروز در داخل ایران بوده است.

بنابراین اعلام معلوم نیست این جابجایی تسلیحات نظامی بخشی از آماده‌سازی ایران برای حمله از خاک خود به اسرائیل است یا این اقدام برای بازدارندگی اسرائیل یا ایالات متحده از انجام یک حمله متقابل احتمالی صورت می‌گیرد.

در این حال، رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره زمان و مکان حمله احتمالی جمهوری اسلامی به منافع اسرائیل گفت: «نمی‌خواهم اطلاعات محرمانه را فاش کنم ولی این حمله دیر یا زود انجام خواهد شد.»

جو بایدن در عین حال خطاب به سران حکومت ایران گفت: «این کار را نکنید، ایالات متحده متعهد به دفاع از اسرائیل است و شما موفقیتی به دست نخواهید آورد.»

مقامات اسرائیلی نیز بارها اعلام کرده اند که آماده پاسخ دادن به حملات احتمالی جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش رسانه ها، مقامات آمریکایی از این بیم دارند که حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل می‌تواند باعث واکنش این کشور و حمله به ایران شود که می‌تواند جرقه یک درگیری منطقه‌ای را ایجاد کند و نیروهای ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه هدف حملات جمهوری اسلامی و یا گروه های نیابتی اش قرار گیرند.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، واشنگتن از اسرائیل خواسته است که واکنش خود به هرگونه حمله جمهوری اسلامی را با دقت ارزیابی کند و احتمال افزایش تنش را در ذهن داشته باشد.

XS
SM
MD
LG