لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۲

ارتباط مالی با تاجر ایرانی‌تبار موجب اخراج خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال شد


عکس از فیس بوک آقای جی سولومون. او در بیانیه ای به «خطا در کار گزارشگری» خود اذعان و از همکارانش عذرخواهی کرده است.
عکس از فیس بوک آقای جی سولومون. او در بیانیه ای به «خطا در کار گزارشگری» خود اذعان و از همکارانش عذرخواهی کرده است.

خبرنگار ارشد امور خارجی روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به اتهام ارتباط در معاملات تجاری یک میلیاردر ایرانی تبار از این روزنامه آمریکایی اخراج شد.

نیویورک تایمز ضمن اعلام این خبر می گوید که جی سولومون یکی از خبرنگاران کارکشته وال استریت ژورنال به شمار می رفت و اخراج او ضربه بزرگی به تحریریه این روزنامه است.

اخراج سولومون پس از آن صورت گرفت که شواهد حاکی از ارتباط او با «فرهاد عظیما» تاجر ثروتمندی که در صنعت هواپیمایی فعال است، افشا شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس کمی پس از اعلام خبر اخراج سولومون، در گزارشی از جزئیات ارتباطات سولومون با عظیما، درباره معامله ای نوشت که در برخی زمان ها در کار جاسوسی هوایی در ایران و همچنین فروش تجهیزات دفاعی به امارات متحده عربی بوده است.

سولومون در بیانیه ای که به خبرگزاری آسوشیتدپرس داده به «خطا در کار گزارشگری» خود اذعان و از همکارانش عذرخواهی کرده است.

او گفته است: «من هرگز با فرهاد عظیما وارد کار نشدم و قصدش را هم نداشتم. اما درک می کنم که ایمیل ها و مکالماتی که با آقای عظیما داشتم ممکن است این شبهه را ایجاد کند که در برخی فعالیت های مشکل آفرین و جدی دخیل بوده ام.»

به گفته نیویورک تایمز فرهاد عظیما پیشینه حرفه ای متفاوتی در صنایع هوایی و دفاعی دارد و از جمله در ماجرای فروش تسلیحات به ایران در دهه ۸۰ میلادی موسوم به ایران-کنترا دست داشت. نام او در رسوایی ایران-کنترا به عنوان صاحب هواپیمایی آمده که تجهیزات نظامی آمریکایی را نیروهای مسلح ایران منتقل کرد.

آسوشیتدپرس پس از بدست آوردن اسناد الکترونیک از آقای عظیما در اواخر سال گذشته میلادی، شروع به تحقیق درباره او کردند. این اسناد از رابطه میان سولومون و عظیما در یک معامله تجاری پرده برداشت. آسوشیتدپرس سپس یافته هایش را به وال استریت ژورنال خبر داد و درباره دخالت سولومون خواستار توضیح شد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته است که توضیحات سولومون قانع کننده نبوده و نتیجه گرفته که او تعهدات اخلاقی و حرفه ای خود به عنوان خبرنگار را زیرپاگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG